ZOSTAŃ WSPÓŁWYDAWCĄ PORTALU NOWEJ KONFEDERACJI! JESTEŚMY NIEZALEŻNYM PORTALEM, KTÓRY DZIAŁA I ROZWIJA SIĘ DZIĘKI WSPARCIU DARCZYŃCÓW. PAMIĘTAJ, ŻE NASI PUBLICYŚCI POTRZEBUJĄ TAKŻE TWOJEGO WSPARCIA!

Wesprzyj nas
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Czy jesteśmy już pogrążeni w nowej zimnej wojnie? – Radziejewski, Nowakowski, Bonikowska, Dachowicz

"Od zeszłego roku ma już miejsce nowy etap tej zimnej wojny i on składa się z kilku czynników: jeden to wojna ukraińska, a drugi to wyklarowanie linii politycznej administracji Bidena wobec Chin, która początkowo była w miarę jasna w słowach, ale niejasna w czynach. Teraz wiemy już dużo więcej." - czy chińsko-amerykańska rywalizacja zmierza do eskalacji?
"Nie ma sensu mysleć o "zimnej wojnie" jako czymś zarezerwowanym dla jednego tylko konfliktu dlatego, że tego typu sytuacje, kiedy mocarstwa lub państwa są w strukturalnym konflikcie, ale nie mogą przejść na poziom kinetyczny lub jest to wielce ryzykowne i w związku z tym przenoszą rywalizację na inne pola, będą się powtarzać w erze atomowej. Bo rywalizacja nadal będzie - nie łudźmy się, będą konflikty, będą wojny. Natomiast między mocarstwami atomowymi oraz mocarstwami silnie współuzależnionymi gospodarczo, wojna kinetyczna będzie mniej prawdopodobna." - mówi Bartłomiej Radziejewski opisując rzeczywistość, w której toczy się amerykańsko-chiński wyścig o prymat światowy. ???? CZYTAJ NASZ MIESIĘCZNIK IDEI, A W NIM TEKST BARTŁOMIEJA RADZIEJEWSKIEGO "CORAZ ZIMNIEJSZA WOJNA"  W dyskusji poświęconej tematyce wydawanego przez Nową Konfederację Miesięcznika Idei...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 141 / 26 000 zł (cel miesięczny)

39.00 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo