Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Cyber(nie) bezpieczeństwo: wyzwania i zagrożenia dla Polski – Liedel, Kośla, Gajewski, Wrzosek

O co idzie gra w cyberprzestrzeni? Czy operacje dezinformacyjne i cyberataki na infrastrukturę krytyczną zagrażają Polsce? Czy mamy spójną i sprawną politykę cyberbezpieczeństwa? Czy Polska powinna inwestować więcej we własne zdolności wojskowe w cyberprzestrzeni?

O wyzwaniach i zagrożeniach w cyberprzestrzeni dyskutowali:

  • Robert Kośla (dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MC),
  • dr Krzysztof Liedel (dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas),
  • dr Tomasz Gajewski (politolog i zastępca dyrektora w Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK),
  • dr Magdalena Wrzosek (kierownik Zespołu Analiz Strategicznych i Wpływu Nowoczesnych Technologii NASK).

Debatę poprowadził Andrzej Kozłowski – redaktor naczelny portalu CyberDefence24.pl

 

 

Inspiracją do organizacji debaty był tekst dra Tomasza Gajewskiego “Cyberprzestrzeń – układ nerwowy świata” dostępny w styczniowym numerze miesięcznika idei NK poświęconemu cyberprzestrzeni. Link do całego numeru znajduje się tutaj.

Partnerami debaty byli: Google (Partner Wspierający), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz