Coraz łatwiejszy biznes w Polsce

Aktualności,

Polska konsekwentnie pnie się w górę w rankingu państw przyjaznych przedsiębiorcom. Ale nie popadajmy w samozachwyt. Pozostaje bowiem wciąż wiele do poprawienia.

Pierwszy wniosek, jaki mi się nasunął po publikacji najnowszego raportu Banku Światowego „Doing Business 2017” jest taki, że, by być w zgodzie z faktami, należy przestać mówić, że Polska jest jakimś piekłem przedsiębiorców. Nie jest.

To także kamyczek do ogródka autora tego komentarza; w ferworze walki politycznej czy publicystycznej i z zawodu z powodu zbyt powolnie postępujących zmian (a także z racji na cofanie się w niektórych kwestiach) nie zauważamy, że instytucjonalne otoczenie prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju powoli, ale sukcesywnie zmienia się na lepsze. Uwidacznia to właśnie raport „Doing Business”: zajmujemy w nim historycznie najlepsze, 24. miejsce, wskakując o „oczko” wyżej niż rok temu. Nie wynika to ze słabości konkurencji: wręcz przeciwnie, ta nie śpi, prowadzenie biznesu staje się łatwiejsze w zdecydowanej większości krajów świata. Wypadamy lepiej nie tylko niż wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej, ale także m.in. Holandia, Francja, Szwajcaria, Japonia czy Luksemburg.

Analitycy Banku Światowego podkreślają postępy zwłaszcza w trzech dziedzinach (łącznie tych, w których się u nas poprawiło jest 5 na 11 możliwych). Przede wszystkim podejście państwa do niewypłacalności przedsiębiorstw. Raport „Doing Business” podkreśla pozytywną rolę, jaką odgrywa w tym zakresie nowe prawo restrukturyzacyjne, które ma pomóc w szybkiej i skutecznej naprawie sytuacji w znajdującym się w tarapatach przedsiębiorstwie. Drugi obszar, w którym pozytywne zmiany były największe, to zdobywanie pozwoleń na budowę – tu chwali się nowelizację prawa budowlanego, która zmniejsza biurokrację w tym zakresie. Poprawił się także dostęp do elektryczności. Propagandowym beneficjentem tej sytuacji staje się obecny rząd, choć niewielka w tym jego zasługa. Wymienione przeze mnie zmiany zostały przyjęte przez sejm poprzedniej kadencji, za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, w przypadku prawa restrukturyzacyjnego wręcz przy sprzeciwie Prawa i Sprawiedliwości. By zobaczyć, jak analitycy BŚ oceniają wpływ działań obecnego rządu na przedsiębiorczość w Polsce trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Nie oznacza to, że wszystko idzie dobrze. „Doing Business” wymienia dwa obszary, w których sytuacja przedsiębiorców się pogorszyła. To kwestie związane z płaceniem podatków i rejestracją własności. Warto podkreślić, że nadal kiepsko nam idzie, jeśli chodzi o obsługę rozpoczynania działalności gospodarczej (107. miejsce na Świecie) i egzekwowanie umów (55.). Do góry w tabeli ciągnie nas także to, że jesteśmy bezkonkurencyjni, jeśli chodzi o swobodę handlu międzynarodowego – w tej kategorii znajdujemy się na 1. miejscu na Świecie. Razem z 15 innymi państwami Unii Europejskiej.

Cieszmy się i szczyćmy wszelkimi postępami, ale też nie popadajmy w samozachwyt. Raport „Doing Business 2017” daje wystarczająco dużo powodów do refleksji na temat tego, co należy poprawić. Choćby funkcjonowanie nadal nierychliwych sądów, czy skomplikowanie systemu podatkowego. O czym, niestety, mówi się od lat.