Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Co powinna zrobić Polska wobec zmiany geopolitycznego paradygmatu? 21 punktów Radziejewskiego

Na naszych oczach kona porządek międzynarodowy, któremu w dużej mierze zawdzięczamy niepodległość i dobrobyt. Co powinniśmy – a może musimy – zrobić, by poradzić sobie w nowych realiach?
Wesprzyj NK

 

Musimy się dostosować do znacznie brutalniejszych, bardziej wymagających reguł gry

Umiera porządek międzynarodowy, który po 1989 roku dał nam niepodległość i dobrobyt. Nie może być już co do tego wątpliwości. Musimy się dostosować do znacznie brutalniejszych, bardziej wymagających reguł gry, żeby przetrwać i prosperować w nowym świecie wielobiegunowym. Czekają nas wielkie próby.

Jak się przygotować? Moim zdaniem – jak niżej. Daję 21 postulatów działań w polityce wewnętrznej i zewnętrznej.

  1. Porzucić dogmat o bezpieczeństwie gwarantowanym z zewnątrz i zaprzyjaźnionych mocarstwach stojących na straży polskiej niepodległości. Kierunek: samodzielna potęga. I to szybko!
  2. W szczególności potrzebna jest Polsce samodzielność wojskowa, energetyczna i żywnościowa.
  3. Zbudować państwo z prawdziwego zdarzenia. W szczególności zadbać o silne centrum rządu („mózg państwa”) i mocne cywilne kierownictwo resortów, obecnie nieistniejące.
  4. Aby przerwać selekcję negatywną i ściągnąć do polityki i administracji najlepszych, wprowadzić singapurski model wynagrodzeń w sferze publicznej. Płace w polityce i administracji konkurencyjne wobec sektora prywatnego, w połączeniu z rewolucją kompetencyjną, merytokracją i drakońskimi karami za korupcję.
  5. Opracować strategię bezpieczeństwa narodowego na miarę czasu. Realną, a nie tylko do pokazywania w TV. Podporządkować jej wszystkie działania w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym zakupy broni.
  6. Odwiesić pobór i zacząć naprawdę budować 300-tysięczną, nowoczesną armię, by była gotowa za kilka lat, maksymalnie do 10.
  7. Zreformować MSZ i służbę zagraniczną w kierunku przyciągania najlepszych.
  8. Zlikwidować finansowanie państwowych think tanków (nie zdały egzaminu) i zamawiać ekspertyzy na rynku. Niech wygrywają najlepsi z punktu widzenia racji stanu, a nie feudalne przydziały.
  9. Stworzyć nową strategię polityki zagranicznej, adekwatną do nowej epoki. Ściśle synchroniczną ze strategią bezpieczeństwa.
  10. Przyspieszyć rozwój. Deregulacja, reindustrializacja (w szczególności obronna), gospodarcza liberalizacja wewnętrzna połączona z intensywną polityką społeczną.
  11. Rozpocząć wielką narodową debatę o przyszłości rozwojowej Polski. Potrzebujemy nowego konsensusu w tej sprawie. Obecnie nie wiadomo, dokąd idziemy.
  12. Uruchomić analogiczną narodową debatę o odbudowie potencjału demograficznego, w tym zwłaszcza rodzimej świetności. Nie można tym razem abstrahować od czynników kulturowo-behawioralnych, jest już jasne, że same bodźce finansowe nie wystarczą.
  13. Przyśpieszyć program atomowy– kierunek na zbudowanie zdolności do przejścia od cywilnego do wojskowego programu nuklearnego w ciągu kilku miesięcy, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba.

    Ustanowić wielowektorową, elastyczną politykę zagraniczną. Bez dogmatów – dla dobra RP nawet z diabłem

  14. Ustanowić wielowektorową, elastyczną politykę zagraniczną. Bez dogmatów – dla dobra RP nawet z diabłem.
  15. Zbudować alternatywę dla NATO i USA w dziedzinie bezpieczeństwa. Rzecz jasna przy jednoczesnym podejmowaniu wysiłków na rzecz utrzymania tych filarów obronności tak długo, jak się da.
  16. Zbudować środkowo-północny blok bezpieczeństwa (ŚPBB). Kośćcem: Polska, Szwecja, Finlandia i Rumunia. Mile widziane: Wielka Brytania, Czechy, Norwegia, Dania – i inni chętni.
  17. Sprawdzić możliwości szerszych europejskich wzajemnych gwarancji bezpieczeństwa. W szczególności z udziałem Francji, UK i RFN.
  18. Sprawdzić możliwości mitygującej roli Chin wobec Rosji.
  19. Rozbudować lub stworzyć politykę wobec Azji Centralnej, Kaukazu i Turcji pod kątem możliwości współdziałania na wypadek konfliktu z Rosją. Intensyfikacja kontaktów gospodarczych i innych użyźni glebę.
  20. Zredefiniować politykę wobec Białorusi. Koniec złudzeń o demokratyzacji; wprowadzić prostą regułę maksymalizacji wpływów polskich i minimalizacji rosyjskich.
  21. Odzyskać zdolności samodzielnej rozmowy z Rosją (również jako przeciwnikiem). Skazywanie się na pośrednictwo USA czy Europy Zachodniej nas degraduje.
Wesprzyj NK
Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki "Nowy porządek globalny", a także "Między wielkością a zanikiem", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę", opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika "Fronda". Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem "Rzeczy Wspólne". W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od "Gazety Wyborczej" po "Gazetę Polską".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 791 / 29 500 zł (cel miesięczny)

33.19 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Co powinna zrobić Polska wobec zmiany geopolitycznego paradygmatu? 21 punktów Radziejewskiego”

  1. Dariusz_Meiser pisze:

    Panie Bartłomieju.
    Jak zwykle – celnie i pragmatycznie.
    Jestem nieco zaskoczony, że pod tak ważnym – rzec można – programowym tekstem praktycznie brak komentarzy.
    Ten artykuł to w zasadzie esencja strategii z pańskiej książki, więc tym bardziej warty większego odzewu.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo