fbpx
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Bruno Maçães „Początek historii. Narodziny nowej Ameryki”

Książka dostępna na https://ksiegarnia.teologiapolityczna.pl/
Również w formie ebooka.

Bruno Maçães patrzy na Amerykę korzystając z własnych doświadczeń, warsztatu historyka idei oraz ogromnej liczby kulturowych odniesień, nie stroniąc przy tym od kultury popularnej. Rozwija, ale i błyskotliwie polemizuje z klasycznymi ujęciami amerykańskiego społeczeństwa i polityczności. Klarowność wywodu, świeżość spojrzenia i przystępna, erudycyjna forma czynią książkę Początek historii jedną z najciekawszych książek na temat współczesnej Ameryki.

O książce:

Nieczęsto zdarza mi się pragnąć, aby książka była dłuższa. A tak właśnie było w przypadku Początku historii Bruno Maçães – Milton Ezrati.

Bruno Maçães jest oryginalnym interpretatorem współczesnej polityki. W swoim pisarstwie łączy umiejętnie doświadczenie polityczne z oczytaniem w dziełach klasyków filozofii politycznej i współczesnej literatury politologicznej. Jego interpretacje zmuszają do nowego spojrzenia na przemiany polityczne w różnych częściach świata, odrzucenia zarówno utopijnych iluzji powstałych pod wpływem wizji końca historii, jak i proroków upadku – dr hab. Leszek Nowak.

Dobrze jest podążać za argumentacją, która odświeża, i to z dużą dozą nadziei, „credo amerykańskie”. W dobie powszechnego pesymizmu, który jest tak znaczący dla wypowiedzi na temat Zachodu, w tym USA, taki optymistyczny przekaz jest rzadkością – prof. Tomasz Żyro.

O Autorze:
Bruno Maçāes (ur. 1974) – były sekretarz stanu do spraw europejskich Portugalii (2011–2013), obecnie pracuje w Instytucie Hudsona. Ukończył Uniwersytet Harvarda. Autor m.in. Dawn of Eurasia: On the Trail of the New World Order oraz Belt and Road: A Chinese World Order.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz