Kup prenumeratę i czytaj NK

Bartłomiej Radziejewski: duża zmiana – płatny dostęp do treści

Aktualności,

Szanowni Czytelnicy,

przed “Nową Konfederacją” duża zmiana: wprowadzenie odpłatnego dostępu do naszych treści. Poprzedzi go kilkutygodniowy okres konieczności logowania się do naszego systemu, który zaczyna się jutro. Ta zmiana jest konieczna, ponieważ model finansowania oparty na darowiznach – pomimo tego, że wzbudzał i wzbudza zazdrość wielu – nie sprawdził się: nie pozwolił nam pokryć podstawowych kosztów utrzymania organizacji. To konkluzja ponad pięciu lat prób, zakończona stabilizacją na poziomie ok. 2/3 niezbędnych wpływów.

Aby się dalej rozwijać, musimy więc wyruszyć na nieznane podobnym organizacjom w Polsce wody. Wprowadzenie odpłatnego dostępu do treści to ryzyko, ale – ryzyko konieczne. To także szansa: na stabilizację funkcjonowania NK na dotychczasowym lub wyższym poziomie. Za sukcesem zapewne pójdą inni. Porażka ich z kolei odstraszy.

Nie przesadzę więc chyba jeśli powiem, że to eksperyment w pewien sposób historyczny. Żyjemy w czasie, gdy niezależna i poważna myśl polityczna jest spychana na coraz dalszy margines. Nie tylko media, ale w ogóle polskie życie intelektualne sukcesywnie traci zdolność nadążania za dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością. Traci zdolność do utrzymywania i przyciągania talentów. Traci zdolność opierania się naciskom politycznym i lobbystycznym.

To źle wróży nie tylko redakcjom, think tankom, uczelniom. To zły sygnał dla Polski w ogóle: w dobie rosnącej niestabilności międzynarodowej niewiedza ma coraz poważniejsze skutki polityczne.

Powyższa zmiana jest próbą znalezienia odpowiedzi na ten problem. W naszym, skromnym obszarze, ale przecież nie żyjemy w próżni: powtórzmy, że sukces zachęci innych, przeciwnie niż porażka.

W ciągu ponad pięciu lat działalności udało nam się – za pomocą bardzo skromnych środków – zbudować opiniotwórczy ośrodek i środowisko, istotny na polskiej scenie intelektualnej, czytany przez elity i oddziałujący na nie. Mamy setki pomysłów na rozwój, których przez niedostatek finansowy nie jesteśmy w stanie realizować. Kontynuacja działalności i rozwoju NK ma znaczenie.

Chcemy nadal dostarczać Wam zaawansowanej wiedzy o polityce, rozwijać metody jej tworzenia, zabiegać o silne państwo i wspólnotę narodową, bronić wolności. Chcemy pozostać organizacją non profit, dla której przychód jest środkiem do realizacji misji, a nie celem.

Pomóżcie nam w tym! Kupcie dostęp dla siebie, ale najlepiej też dla członków swojej rodziny, znajomych – i podarujcie im go. Zbudujmy razem społeczność aktywnych obywateli, rozumiejących, że na dłuższą metę nie ma darmowej wiedzy – bo darmowa jest głównie propaganda.

To często – mówię na podstawie wieloletnich doświadczeń – sprowadza się do minimalnej mobilizacji: znalezienia minuty na ustawienie zlecenia o równowartości kilku piw (dostęp od 19 zł/mc). I utrzymania go w kolejnych miesiącach.

Wasz mały krok może być naprawdę dużym krokiem na drodze do pchnięcia Nowej Konfederacji na znacznie wyższy poziom rozwoju. Kto wie, może polskiego życia intelektualnego też.

Liczymy na Was.

Pozdrawiam,
Bartłomiej Radziejewski