Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Wieczna oda do młodości. Dlaczego starszym trudno żyć w Polsce

W Polsce i na całym świecie seniorom żyje się coraz trudniej. Młodzi są częściej zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne i zatrudniani niż osoby w średnim wieku i starsze. Z czego wynika ta dyskryminacja na rynku pracy?
Wesprzyj NK
Starzejemy się – i wydaje się to nieodwołalne. W roku 1980 osób powyżej 74 roku życia było jedynie 1 738 000 (4%). Czterdzieści lat później, w roku 2020, było ich już o niemal milion więcej (2 697 500, 7%). Ostatnie prognozy GUS, przygotowane w 2014 r. na bazie poprzedniego spisu powszechnego mówią, że w roku 2050 osób w wieku 75+ będzie w Polsce dwa razy więcej niż dziś – 5 616 782 (16%), a co druga osoba spotkana na ulicy będzie miała co najmniej 50 lat. Rosnący udział seniorów na świecie to zjawisko globalne. Osoby w wieku 65+ w roku 2020 stanowiły tylko 5,9% populacji, a w 2020 r. – 9,3%. Jeśli udział ten na przestrzeni lat spadał, to głównie w państwach afrykańskich (Czad, Gabon, Kamerun)....

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

2 odpowiedzi na “Wieczna oda do młodości. Dlaczego starszym trudno żyć w Polsce”

  1. Grzegorz Zaton pisze:

    literówka w drugim akapicie: Osoby w wieku 65+ w roku 2020 stanowiły tylko 5,9% populacji, a w 2020 r. – 9,3%.

  2. marek pisze:

    Należy rozdzielić temat na dwie części. Pracodawcy faworyzują młodych ale państwo polskie faworyzuje emerytów. Nie ma żadnej partii, która domagałby się likwidacji przywilejów emerytalnych i zmniejszenia wydatków na emerytury.
    Starzejące się społeczeństwo sprawi, że politycy będą nakładać na młodych kolejne obciążenia fiskalne aby przeznaczyć pieniądze na emerytów w zamian za ich głosy podczas wyborów. To już sie dzieje w Polsce i chętnie zobaczę w nowej konfederacji jakiś artykuł na ten temat bo to bardzo ważna sprawa.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo