Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Reforma ochrony zdrowia potrzebna od zaraz

Wesprzyj NK

Kryzys pandemiczny ujawnia systemowe problemy ochrony zdrowia. Refleksję na temat reformy systemu podjęli eksperci, m.in. byli ministrowie zdrowia prof. Wojciech Maksymowicz i dr Marek Balicki. Zapraszamy do lektury raportu z seminarium eksperckiego pt. „Reforma ochrony zdrowia potrzebna od zaraz”

Seminarium eksperckie „Reforma ochrony zdrowia potrzebna od zaraz” odbyło się 3.12.2020. Punktem wyjścia do seminarium był opublikowany niedawno raport ekspertów na temat reagowania na zagrożenia pandemiczne pt. „Zwalczyć strukturalny egoizm”, który wskazywał, że kryzys związany z COVID-19 jedynie ujawnia głębsze, systemowe problemy ochrony zdrowia. Dlatego należy podjąć refleksję na temat reformy całego systemu, a nie jedynie na temat punktowych rozwiązań.

Podjęli ją eksperci uczestniczący w seminarium, które odbyło się w dniu 3 grudnia 2020 r. Wzięli w nim udział (w kolejności alfabetycznej): dr Marek Balicki, dr Piotr Karniej, Maria Libura, dr Stanisław Maksymowicz, prof. Wojciech Maksymowicz, dr Michał Zabdyr-Jamróz. Poniżej, pod tekstem, znajduje się link do pobrania raportu z seminarium.

  • dr. Marek Balicki: „20 lat temu uwierzyliśmy, że ważniejsze jest konkurować i rywalizować niż współpracować. System ochrony zdrowia, zwłaszcza ten finansowany ze środków publicznych, musi się opierać na współpracy, a ta została zerwana. Z tego powodu system posiada ogniwa, ale nie ma dobrych powiązań między nimi”
  • dr Piotr Karniej: „Pandemia pokazała jak w soczewce, że w ochronie zdrowia jest zbyt wiele polityki, a zbyt mało zarządzania, które składa się z czterech elementów: planowanie, przygotowanie zasobów, realizacja, kontrola”
  • Prof. Wojciech Maksymowicz: „Dobrym rozwiązaniem mogłoby być powołanie na wzór USA zawodu asystenta lekarza. Nierozumianego jako sekretarka medyczna, ale jako osoba, która wykonuje pewne czynności, dosyć proste, także zabiegowe, ale z pełną odpowiedzialnością lekarza”
  • Maria Libura: „ Zmiana struktury właścicielskiej dzięki koordynacji zarządzania szpitalami np. z poziomu regionu może doprowadzić do przełamania strukturalnego egoizmu. Celem jest bowiem ucywilizowanie zasad konkurencji: by była tam gdzie, gdzie poprawia jakość świadczeń, a została zniesiona tam, gdzie generuje patologie, np. poprzez konkurencję o ograniczone zasoby kadrowe”
  • dr Stanisław Maksymowicz: „Edukacja w zakresie tzw. kompetencji miękkich jest kluczowa. Badania wskazują bowiem, że nawet 60 proc. błędów medycznych bierze się z problemów w komunikacji: między lekarzem a pacjentem, między lekarzami, między innymi osobami z personelu medycznego”

 

Seminaria sfinansowane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

POBIERZ RAPORT „Reforma ochrony zdrowia potrzebna od zaraz”

Wesprzyj NK
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo