Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Prof. John J. Mearsheimer: Przed potęgą nie ma ucieczki

English version

Czym jest „tragizm polityki mocarstw”? Jak przetrwać w brutalnym świecie stosunków międzynarodowych? Dlaczego zachodni politycy nie słuchali przestróg realistów? Czy liberalna polityka zagraniczna to przepis na międzynarodowa katastrofę? Na te pytania odpowiada w nowym podcaście nasz gość, jeden z najsłynniejszych politologów świata, prof. John J. Mearsheimer, z którym rozmawia Bartłomiej Radziejewski.

Pomóż nam wydać “The Great Delusion” (“Wielkie złudzenie”) Johna Mearsheimera

 

 

Podcastu można także wysłuchać w aplikacji Spotify.

Podobał Ci się ten materiał? Wesprzyj Nową Konfederację darowizną i pomóż nam stworzyć więcej wartościowych treści.

John J. Mearsheimer – biogram:

John J. Mearsheimer (ur. 1947) – amerykański politolog, badacz i wykładowca akademicki, profesor Uniwersytetu w Chicago, zaliczany do szkoły realistycznej. Uważany za jednego z najsłynniejszych politologów świata, wraz z Samuelem Huntingtonem i Francisem Fukuyamą, oraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu politycznego, wraz z Hansem Morgenthauem i Kennethem Waltzem. Twórca realizmu ofensywnego. Autor m.in. The Tragedy of Great Power Politics (2001), The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy (2007),The Great Delusion: Liberal Dreams and International Realities (2018). Pierwsza z tych książek ukazała się ostatnio po polsku nakładem wydawnictwa Universitas, pt. „Tragizm polityki mocarstw”.

Pomóż nam wydać “The Great Delusion” (“Wielkie złudzenie”) Johna Mearsheimera

Zapraszamy także do lektury wywiadu z prof. Mearsheimerem.

 

Materiał sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo