Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Zimna wojna domowa. Jak rozwiązać polski dylemat więźnia?

Od kilkunastu lat każda kolejna ekipa rządząca zaostrza polaryzację do rekordowego poziomu. A głęboko skonfliktowany naród jest łatwiejszym łupem dla geopolitycznych przeciwników.
Wesprzyj NK
Wbrew nadziejom wielu zwolenników zwycięskiego w ostatnich polskich wyborach centrolewu, intensywność konfliktu wewnętrznego w kraju nie spadła, a rośnie. Anno Domini 2024 poziom wzajemnej nienawiści i delegitymizacji bije wszelkie dotychczasowe rekordy. Niektórzy są skłonni machnąć ręką na pierwszą, przypisując ją osobliwej „urodzie” współczesnych mediów. Jednak w obliczu drugiej ich argumenty nie wytrzymują elementarnej analizy. „Lekiem” na anarchizację państwa i prawa mającą miejsce w czasach rządów PiS okazuje się więc jeszcze większa anarchizacja pod władzą jego politycznych przeciwników W aurze nienawiści Wraz z przejęciem/likwidacją mediów publicznych metodą faktów dokonanych, wielką awanturą o status posłów Kamińskiego i Wąsika czy o Prokuraturę Krajową, znaleźliśmy się bardzo blisko sytuacji, w której nowa koalicja rządząca nie uznaje na przykład obecnego Trybunału Konstytucyjnego, a opozycja –...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki "Nowy porządek globalny", a także "Między wielkością a zanikiem", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę", opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika "Fronda". Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem "Rzeczy Wspólne". W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od "Gazety Wyborczej" po "Gazetę Polską".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

40.59 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

6 odpowiedzi na “Zimna wojna domowa. Jak rozwiązać polski dylemat więźnia?”

 1. Piotrkap pisze:

  Moim zdaniem autor powiela wiele błędnych tez symetrystów a nawet pis-u mówiąc o “przemyśle pogardy” itp.

 2. annamieszczanek pisze:

  Nie wiem kto ukuł tę definicję funkcjonującą w roli aksjomatu, że „istotą demokracji jest spór”. Definicja co najmniej niepełna. Bo demokracja nie jest po to, żeby się spierać, tylko po to, żeby przyjmując spór jako rzecz zwyczajną, rozwiązywać problemy, które spór stwarza, uwzględniając jedną i drugą stronę tego sporu.
  Nasz język zarówno opisuje rzeczywistość, jak i tworzy ją. Jeśli więc przyjmiemy, że „istotą demokracji jest spór i rozwiązywanie problemów ze sporu wynikających”, zaczniemy w końcu stwarzać realną przestrzeń, w której te rozwiązania problemów będę mogły się naturalnie pojawiać. A potem, w realnym polu społecznym – realizować.
  Wyobrażam sobie sztandarowy program jakiejś dużej tv, w której spotyka się strona mówiąca „abcd…” i druga, mówiąca „rstu…”, a prowadzący… Po pierwsze, podziękuje im za tak wyraźnie pokazanie pola sporu. A potem zachęci do zdefiniowania problemów, które realnie ze sporu wynikają, a dalej, do szukania rozwiązań tych problemów. Tak, żeby obie strony mogły bez poczucia ogrania powiedzieć, że rozwiązaniem problemów może być, na przykład „crbt…”

 3. brodie pisze:

  Coś z tej “diagnozy” wynika ? Jakieś pomysły ?

 4. ZmianaPogody pisze:

  Też tak uważam, słyszę to też w wypowiedziach pana Radziszewskiego na YT, odkąd jest nowy rząd. Wcześniej tego nie słyszałam w materiałach NK. Jestem zszokowana, że pan Bartłomiej od dwóch miesięcy bardzo często podnosi temat rzekomej “wojny polsko-polskiej”, (akurat po przegranej PIS, jakby PIS nie wojował tym orężem permanentnie), zaś kompletnie nie wypowiada się na temat ewidentnej konieczności ukarania winnych milionowych przekrętów, łamania prawa, a może nawet zdrady stanu.

  (Jestem ogromnie ciekawa, czy jeśli rząd KO też tak jak PIS będzie dokonywał milionowych przekrętów, łamania prawa, a może nawet zdrad stanu, to czy za 4 czy 8 lat pan Bartłomiej Radziejewski też o tym nic nie wspomni, tylko będzie dalej narzekał na ogólną “wojnę polsko-polską”?)

  PS. Będę wdzięczna za wskazanie, czy pan Radziejewski kiedykolwiek podniósł temat tych niesamowitych malwersacji finansowych PIS, jakie od kilku lat wychodzą na jaw? (Bo co do interpretacji prawa, to można się spierać długo; system prawa, szczególnie procedury, zawsze są trochę niejednoznaczne i zawsze muszą być ulepszane. Ale przecież liczyć wyprowadzone na przekrętach setki milionów/miliardy każdy potrafi!)

 5. kapitan pisze:

  I myśmy wasze niemowlęta / O gruzy Pragi rozbijali / Gdyśmy w kurzawie krwi deptali / Sztandarów kościuszkowskich piękno) 

 6. kapitan pisze:

  Kto to napisal?
  I myśmy wasze niemowlęta / O gruzy Pragi rozbijali / Gdyśmy w kurzawie krwi deptali / Sztandarów kościuszkowskich piękno) 
  No panie Radziejewski kto to napisał?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo