Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Zbiorowy szogun. System polityczny Japonii

Yoshihide Suga, obecny premier Japonii, nie wywodzi się z żadnej politycznej dynastii. A przecież w Kraju Kwitnącej Wiśni polityczna gra toczy się między różnymi rodzinnymi klanami. Ten wyjątek potwierdzający regułę pokazuje, jak specyficzna jest japońska demokracja
Wesprzyj NK
Po drugiej wojnie światowej Amerykanie przystąpili do budowy w Japonii liberalnej demokracji. Podobnie jak w Niemczech wdrożono odpowiednik programu denazyfikacji, dekartelizacji, demokratyzacji i demilitaryzacji. Jednak zwycięstwo komunistów w wojnie domowej w Chinach, a następnie wojny w Korei i Indochinach sprawiły, że Waszyngton w dużo większym stopniu niż w Niemczech zaczął opierać się na przedwojennych strukturach i ludziach. Ustrój polityczny Japonii Dało to bardzo ciekawy efekt, bowiem japońskie społeczeństwo szybko zaakceptowało denazyfikację i demilitaryzację. Wojsko i przedwojenne elity obwiniane były za klęskę, dzięki czemu narzucony przez okupantów pacyfizm stał się istotną częścią tożsamości narodowej. Do dzisiaj powoduje to ostry opór przed remilitaryzacją i uczynieniem z Japonii na powrót „normalnego” państwa. Jest to poważny problem dla Amerykanów, dla których Japonia jest kluczowym...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, doktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, publicysta, tłumacz, redaktor portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
1 750 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz