Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Uniwersytety – nauka zawodu czy idei?

Jak powinien wygladać uniwersytet w XXI wieku, kiedy wiedza jest łatwo dostepna jak nigdy wczesniej? Czy Ustawa 2.0 rozwiązuje problemy polskich uczelni? Czym różni się absolwent polskiej szkoły wyższej od absolwenta uniwersytetu na zachodzie? Czy najważniejsze powinno być dostosowanie się do wymagań rynku pracy? Co z paideią? Jakie cnoty powinien posiadać absolwent uczelni? Między innymi o tym dyskutowali nasi goście:

 

dr hab. n.ekon. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki prof. PW – dr hab. nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu, inżynier organizator produkcji. Dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej w kadencji 2016-2020. Autor m.in.: “Giełdowe notowania ciągłe” (1995); “System informacyjny giełdy papierów wartościowych w Warszawie” (współautor: 2000); “Bezpieczeństwo systemów informacyjnych” (współautor: 2012); “Zarządzanie ryzykiem operacyjnym w zapewnianiu ciągłości działania organizacji” (2013).

 

Krzysztof Sękowski – stały współpracownik NK. Członek Pracowni Filozofii Eksperymentalnej przy Instytucie Filozofii UW

 

Jarema Piekutowski – socjolog, publicysta (m.in. “Więź”, “Tygodnik Powszechny”), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. “Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy”(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej “G.K.Chesterton”, eSPe 2013).

 

Dyskusję prowadził Karol Plewa – dziennikarz, prezenter, prowadzący programu “Oddaję Państwu głos” w Telewizji Republika. Ciekawy świata, lubi zadawać pytania. Uważa, że świat nie jest czarno-biały.

 

Partnerem debaty jest Orange Polska S.A.

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo