Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Jak nas drenują. Już 80 mld zł wypływa rocznie z Polski za granicę.
To kolosalna suma. Drenują nas obce firmy, drenuje nas Unia Europejska. Na różne sposoby, które świetnie dają się ukryć w państwie takim jak nasze – peryferyjnym. Ale czy kogoś to obchodzi? Czy któryś z czołowych ekonomistów o tym mówi?
Zatem właśnie temu problemowi zdecydowaliśmy się poświęcić nowe wydanie naszego miesięcznika. Bartłomiej Radziejewski stawia tezę, iż drenaż Polski jest m.in. konsekwencją tego, że jesteśmy państwem-neokolonią, więc dziś płacimy „rentę neokolonialną”. Prof. Jerzy Żyżyński pytany przez Aleksandrę Rybińską tłumaczy, jak transfer wielkich środków z Polski odzwierciedla się w Produkcie Narodowym Brutto, podczas gdy PKB tych danych nie unaocznia. Z kolei prof. Andrzej Kaźmierczak w rozmowie z Michałem Kuziem podważa mit o tym, że inwestycje zagraniczne powodują zawsze wzrost gospodarczy.
Swoje teksty w tym numerze przedstawiają także Jacek Bartosiak – pisząc, jak zapobiec III wojnie światowej, oraz Piotr Trudnowski o kontrowersjach ustawy o petycjach. Stefan Sękowski wychwytuje pułapki budżetów obywatelskich, a Krzysztof Wołodźko tłumaczy potencjał dorobku intelektualnego prof. Bronisława Łagowskiego.
Uruchamiamy również nowy, comiesięczny dział „NK” Kultura Miesiąca, w którym teksty będzie publikował red. Przemysław Skrzydelski – w tym wydaniu pisze o sytuacji Teatru Narodowego w zbliżającą się 250. rocznicę jego powołania.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie