Świat może działać lepiej
O eseju i autorze
Świat zmienia się w niewyobrażalnym tempie. Stare teorie, etykiety i nazwy coraz mniej pasują do rzeczywistości po cyfrowej rewolucji. Zmienia się kształt społeczeństw, państw, sposób uprawiania polityki i prowadzenia biznesu. Jak poruszać się po tym świecie? Jak go opisywać? Jak podejmować w nim decyzje? Jak pogodzić ze sobą sprzeczne wizje świata i człowieka? Co łączy koncepcję antykruchości Nassima Taleba, współczesną behawiorystykę reprezentowaną choćby przez Jonathana Haidta, teorię prawdopodobieństwa, teorię złożoności i ograniczeń? Na te wszystkie pytania spróbował odpowiedzieć w swoim eseju Przemysław Gębala, z wykształcenia fizyk teoretyczny, przedsiębiorca, prezes zarządu Edica sp. z o.o. (wcześniej „Gazeta Handlowa”), dawniej radny miasta Poznania i wydawca legendarnego już czasopisma konserwatystów i liberałów „Stańczyk”.
W myśl maksymy „nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria”, Przemysław Gębala zabiera nas w podróż przy użyciu bardzo zaawansowanych, a mało znanych w Polsce narzędzi poznawczych, usiłując połączyć je w jedną całość. Jego esej to niezwykle ambitna próba odpowiedzi na najważniejsze utrapienia współczesnego świata.
BARTŁOMIEJ RADZIEJEWSKI, dyrektor „Nowej Konfederacji”
Przemysław Gębala próbuje opisać i wyjaśnić zachodzące obecnie przemiany społeczne, polityczne, gospodarcze i technologiczne używając do tego celu kilku różnych teorii, tak aby – potraktowawszy je jako komplementarne – uzyskać w miarę spójny obraz współczesnej rzeczywistości i pomóc w jej właściwym rozumieniu, co z kolei pozwoli lepiej się w niej orientować i działać. Jest to niewątpliwie próba ambitna i niepozbawiona intelektualnego ryzyka. Ryzyko opłaciło się autorowi, zaś czytelnik, jeśli przedrze się przez niełatwą materię tekstu, nie pożałuje trudu włożonego w lekturę.
TOMASZ GABIŚ, publicysta, myśliciel
W swoim tomiku „The Evolution of Physics – The Growth of Ideas from Early Concepts to Realativity and Quanta”, wydanym w 1938, tak Einstein i Infeld (dwaj uciekinierzy z Europy, którą nieco później obejmą płomienie największej pożogi jaką znał świat) przedstawili wyzwanie, przed którym stali:
„To nie będzie systematyczny wywód dotyczący podstawowych fizycznych faktów i teorii. Naszą intencją jest przedstawienie zarysu tego, jak ludzki umysł usiłuje znaleźć związki między światem idei a światem zjawisk. Spróbujemy przedstawić siły, które wymusiły na nauce wymyślenie idei, mających związek z realiami naszego świata”.
Zadanie, które postawił sobie Gębala, jest nie mniejszego kalibru: przedstawić w zrozumiałej formie ewolucję naszego myślenia i pojmowania człowieka, społeczeństwa i świata, oraz ich skomplikowanych relacji. Sukces tego dyskursu, opierającego się na szerokiej erudycji autora, wynika też z jego bezpośredniej wiedzy i doświadczenia w wielu obszarach koniecznych dla zrozumienia dzisiejszego świata – od działań międzyludzkich i społecznych do zjawisk ekonomicznych, technologicznych i politycznych.
Ten (może nie najprostszy) tekst jest doskonałym wstępem i przewodnikiem dla każdego, kto próbuje poznać i zrozumieć nie tylko główne nurty współczesnego rozumienia, jak działa świat, ale też ich podstawy.
Bierzcie się za ten tekst, a zobaczycie, że gdy będziecie go kończyć, świat zrobi się o wiele bardziej czytelny! Gorąco polecam!
dr ALEX KLARMAN, współtwórca teorii ograniczeń
Zobacz
Globalny kryzys koncentracji. Dlaczego straciliśmy zdolność skupienia umysłu?
Adam wyleciał ze szkoły cztery lata temu. Od tego momentu każdego ranka budzi się i przez cały dzień przeskakuje między ekranem telefonu, na którym przewija WhatsApp i Facebooka, a iPadem, na którym ogląda YouTube i pornografię
Kalendarium wojenne Nowej Konfederacji
Rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Poniżej prezentujemy Państwu bieżąco aktualizowane kalendarium z kolejnych etapów konfliktu razem z publikacjami Nowej Konfederacji w tym zakresie
Do pobrania jest tylko pdf.
Klawisze “Pobierz epub” i “Pobierz Mobi” też kierują do pdfa.
Proszę udostępnijcie epuba.