Śmierci nie ma, czyli warunkowanie tanatyczne doby COVID-19

Czy bagatelizujący stosunek do śmierci jest współodpowiedzialny za obecne lekceważenie masowych zgonów? Warto postawić taką hipotezę
W „Nowym wspaniałym świecie” Aldousa Huxleya jednym ze sposobów na zapewnienie stabilności i szczęśliwości kastowemu społeczeństwu przyszłości jest „warunkowanie tanatyczne” – podtrzymywanie odpowiedniego stosunku do śmierci. W dystopijnej rzeczywistości bez rodzin, wolności, miłości i indywidualizmu jednostkę przysposabia się do odczuwania zadowolenia ze swojej roli społecznej genetycznie, psychologicznie i farmakologicznie. W tych ramach starość i śmierć także przeszkadzały, zapewniono więc ludziom młodość aż po grób, zupełnie eliminując starzenie z wyobraźni, a umieranie usunięto z pola widzenia na ile to możliwe. Za resztę odpowiada właśnie „warunkowanie tanatyczne”. W jego ramach dzieci od 18 miesiąca życia przyprowadza się regularnie do domów śmierci, zachęcając tam do zabawy i objadania czekoladą. Mają zrozumieć, że umieranie to nic szczególnego, żaden powód do zmartwień, ot, wydarzenie fizjologiczne...

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.