Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski w TVP 3 o tym, czy Polska jest krajem neokolonialnym

„Jednocześnie jesteśmy skolonizowani, poddani presji uzależniającej od 30 lat. Z drugiej strony daje nam to wysoki wzrost gospodarczy i wielkie dobrodziejstwa, choćby awans technologiczny, organizacyjny itd. (…) Jest to model, który ma poważne koszty. Jednym z nich jest drenaż kapitałowy, nazwałem go swojego czasu rentą neokolonialną, który w ciągu pierwszych 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej wzrósł z 14 mld zł rocznie do 82 mld i z 1,7% PKB do ponad 5%. Jest to drenaż, którego dokonuje obecny w Polsce kapitał zagraniczny. Oczywiście można powiedzieć, że przy ok. 2 bln zainwestowanych w Polsce pieniędzy jest to racjonalna stopa zwrotu z inwestycji. Ale mozna się też zastanowić co byłoby gdybyśmy tego nie mieli. Można popatrzeć na Chiny, które podjęły zupełnie inną grę z globalizacją. Zresztą nie tylko potężne pod każdym względem Chiny, ale także Singapur, Korea Południowa czy Tajwan. Zupełnie inne podejście do inwestycji zagranicznych, dzięki czemu wydaje się, że osiągnęły znacznie zdrowszy model, długofalowego zrównoważonego rozwoju niż Polska” – mówił Bartłomiej Radziejewski w programie „Sądy przesądy” w TVP 3.

Link do programu

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo