Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
„Jednocześnie jesteśmy skolonizowani, poddani presji uzależniającej od 30 lat. Z drugiej strony daje nam to wysoki wzrost gospodarczy i wielkie dobrodziejstwa, choćby awans technologiczny, organizacyjny itd. (…) Jest to model, który ma poważne koszty. Jednym z nich jest drenaż kapitałowy, nazwałem go swojego czasu rentą neokolonialną, który w ciągu pierwszych 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej wzrósł z 14 mld zł rocznie do 82 mld i z 1,7% PKB do ponad 5%. Jest to drenaż, którego dokonuje obecny w Polsce kapitał zagraniczny. Oczywiście można powiedzieć, że przy ok. 2 bln zainwestowanych w Polsce pieniędzy jest to racjonalna stopa zwrotu z inwestycji. Ale mozna się też zastanowić co byłoby gdybyśmy tego nie mieli. Można popatrzeć na Chiny, które podjęły zupełnie inną grę z globalizacją. Zresztą nie tylko potężne pod każdym względem Chiny, ale także Singapur, Korea Południowa czy Tajwan. Zupełnie inne podejście do inwestycji zagranicznych, dzięki czemu wydaje się, że osiągnęły znacznie zdrowszy model, długofalowego zrównoważonego rozwoju niż Polska” – mówił Bartłomiej Radziejewski w programie „Sądy przesądy” w TVP 3.
Link do programu
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie