Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Jaki potencjał militarny jest niezbędny do skutecznej gwarancji bezpieczeństwa? – m.in. na to pytanie odpowiadali goście Cezarego Kościelniaka: Bartłomiej Radziejewski, prof. Roman Kubicki oraz Jan Gładysiak podczas audycji Tygodnik polityczny w Radiu Poznań.
„Do skutecznej gwarancji bezpieczeństwa niezbędny jest potencjał militarny, który zapewni efektywne odstraszanie, czyli uczyni agresję na Polskę na tyle kosztowną, aby inne państwa się jej nie podjęły. Oczywiście, problem jest szerszy i nie dotyczy tylko wojskowości. Trzeba mieć jednak na uwadze, że po jednej stronie jest dysponująca ponad sześcioma tysiącami głowic nuklearnych Rosja, a po drugiej siedmiokrotnie większe gospodarczo od Polski – Niemcy. Warto podkreślić, że nasz zachodni sąsiad także ostatnio dyskutuje o wejściu w posiadanie broni jądrowej; co więcej, Niemcy są uważane za państwo, które jest w stanie wykonać taki ruch nawet w ciągu kilku miesięcy.” – mówi Bartłomiej Radziejewski;
„Na horyzoncie jawi się scenariusz, w którym Polska będzie samotna pomiędzy nuklearnymi sąsiadami. W związku z tym pytanie o polski potencjał nuklearny, jakkolwiek nierealnie brzmi, jest jak najbardziej zasadne i nie ulega wątpliwości, że dysponowanie jakąkolwiek ofensywną bronią jądrową byłoby ogromnym potencjałem podnoszącym polskie zdolności odstraszania, czyniącym tak dobrze znane nam z przeszłości zagrożenia, znacznie mniej prawdopodobnymi.” – podkreśla Radziejewski;
„Oczywiście, to nie wyczerpuje pytania o potencjał militarny, ponieważ cały czas trzeba dbać również o potencjał konwencjonalny. Należy pamiętać o tym, że technologie nuklearne mogą zostać z czasem wyparte bądź zneutralizowane. Trzeba myśleć o konfliktach bardziej ograniczonych, które mają miejsce nawet między państwami nuklearnymi.” – dodaje dyrektor NK.
Link do audycji
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie