Warning: mysqli_query(): (HY000/1030): Got error 28 from storage engine in /home/nowakonf/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2030

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/nowakonf/public_html/wp-content/themes/nk-portal/functions.php on line 5

Radziejewski: kształtowanie polskiej tożsamości jest ważniejsze niż polityka historyczna - Nowa Konfederacja

"W dyskusjach o II wojnie światowej (które są jednocześnie dyskusjami o obecnej i przyszłej polskości) obrońcy polskiej polityki tamtego czasu zwykle, prędzej czy później, sięgają po argument bieżącej polityki historycznej. Oceniają w związku z tym jako skandaliczne wszelkie próby "rewizjonizmu", jako szkodzące naszej walce o pamięć o II wojnie. Pora więc zająć stanowisko w tej sprawie." - pisze Bartłomiej Radziejewski Szef NK podkreśla, ze budowanie polskiej tożsamości jest ważniejsze niż polityka historyczna - "Rozwijając: oczywiście polityka historyczna, również w aspekcie II WŚ, ma pewne znaczenie, choć zazwyczaj grubo przez nas przeceniane w ogólnym krajobrazie politycznym. Jednak jest to znaczenie marginalne w porównaniu do wagi sprawy kształtowania polskiej tożsamości." "Budowanie polskiej tożsamości na masakrze II wojny uważam za skrajnie szkodliwy powrót...

Zaloguj się lub załóż konto Zajmie Ci to tylko kilka sekund

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).