Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski dla Faktu: Spodziewam się ocieplenia amerykańsko-rosyjskich relacji

Bartłomiej Radziejewski w wywiadzie dla Faktu mówi  o pięciu aspektach prezydentury Joe Bidena, które mogą mieć znaczenie dla Polski.

“Donald Trump był znany ze swojego sceptycyzmu do integracji europejskiej, prowokowania waśni i niesnasek. W Europie jest bardzo nielubiany. Europa z pewnością wyczekuje Bidena, ale obawiam się, że europejskie elity się nim rozczarują ”

 

“Najbardziej obawiamy się Rosji i amerykańskich skłonności do nowego resetu relacji z Moskwą. Obawiamy się tego w szczególności, bo Ameryka to dla nas gwarant i dostawca bezpieczeństwa. Biden jest wolny od tych obciążeń, które miał Trump, czyli między innymi oskarżeń o udział Rosji w jego sukcesie wyborczym, a jednocześnie obciążony niechęcią Demokratów do Rosji, wynikającą właśnie z podejrzeń o udział naszego wschodniego sąsiada w procesie wyborczym w USA. Ta druga rzecz gra na naszą korzyść, natomiast presja na nowe ułożenie się z Rosją istnieje w Ameryce po obu stronach politycznej barykady. Wydaje mi się, że po stronie Demokratów jest ona jeszcze silniejsza niż u Republikanów.”

Link do wywiadu

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

3 odpowiedzi na “Radziejewski dla Faktu: Spodziewam się ocieplenia amerykańsko-rosyjskich relacji”

 1. Jarosław pisze:

  Co będzie za Bidena ? Powróci granie Ameryki na Niemcy i Francję. Trzeba i należy nam wrócić do Trójkąta Weimarskiego, tym bardziej, że Polska powinna z niego czerpać tytuł do liderowania nowym państwom Unii w Europie Środkowej, a nie pozwalać, żeby węgierski, prorosyjski ogon merdał polskim psem.
  Niestety zła polityka rządu PiS w ostatnich 5 latach (lekceważenie Francji, poszturchiwanie Niemiec, izolowanie od Rosji) zemści się bardzo na państwie polskim: 1. Niemcy będą chcieli nam odebrać pałeczkę lidera Trójmorza, co im się uda. 2. Wspólnie z Francją będą rozmawiać z Rosją, ponad głową Kaczyńskiego, który jak wstanie z tego powodu z kolan to się uderzy w głowę. 3. Prezydent Duda dostanie zaproszenie do Waszyngtonu pod koniec swej kadencji, chyba że ją przyspieszy większymi polskimi dostawami LNG, jak wygaśnie umowa na dostawy rosyjskiej ropy. 4. Ważniejsza dla USA będzie Ukraina niż Polska PiS, gdzie wyłącznie wsparcie amerykańsko-brytyjskie blokuje Putina w dalszych postępach na Zachód. 5. Dostaniemy z Unii (decyzją Niemiec i von der Leyen) prosto w nos za głupią politykę, wojny z gender, LGBT i z polskim sądownictwem (takie będą oficjalne preteksty), w postaci obcięcia środków unijnych o 60 mld euro (roczny polski budżet). 6. To Niemcy będą uzgadniać z USA reguły współpracy z Chinami (oferta Karrenbauer ), a Polska zostanie na lodzie z niewykorzystanym CPK. A to wszystko dzięki genialnej opcji Waszczykowskiego, który swego czasu wskazał Wlk. Brytanię jako priorytet polskiej polityki zagranicznej (!), niepomny Lloyd George’a w Wersalu czy niesławnej pamięci “gwarancji” w 1939 r. 7. Netaniahu w podzięce za szczyt warszawski poprosi Bidena o wsparcie w sprawie 447 i je otrzyma. 8. Min. Szczerski będzie po raz trzeci ubiegał się o urząd unijny lub natowski i zostanie odprawiony, gdyż polityków wojujących o rechrystianizację Europy, Europa Zachodnia, w odróżnieniu od Rosji, nie potrzebuje. Słowem: wstyd i kompromitacja polskiej polityki zagranicznej w okresie 5 lat rządów PiS.

 2. Jarek pisze:

  Nie spodziewam się ocieplenia amerykańsko-rosyjskich relacji. USA będą nadal powstrzymywały Rosję na Ukrainie, aby “separatyści” nie poszli z Donbasu dalej, w kierunku Odessy. Zarówno USA jak i Chiny będą we wzajemnej rywalizacji balansować Rosję, aby w decydującym momencie stanęła po ich stronie… Wiedzą jednocześnie, że Rosji nie da się trwale zaprzęgnąć ani do amerykańskiego ani chińskiego rydwanu. Rosja może być sojusznikiem każdego z nich, ale tylko doraźnie i przeciwko drugiemu, aby w tej rywalizacji – USA-Chiny – wyciągnąć jak największą geopolityczną korzyść dla siebie, czyli osłabić oba te mocarstwa: wyrzucić trwale USA z bliskiego Wschodu, co da jej kontrolę nad południową nitką Pasa i Szlaku i osłabić Chiny w ich ekspansji w kierunku Syberii. W Europie sytuacja na pomoście bałtycko-czarnomorskim w naszej “strefie zgniotu” będzie się utrzymywała. Za Bidena Niemcy będą rywalizowały z Polską o pozycję “najlepszego sojusznika” USA. Kto wygra, oto jest pytanie ? Tylko czy Polska PiS zdaje sobie sprawę, że nie przesądzą o tym ani USA, ani Niemcy. O tej rywalizacji zdecydują sąsiedzi na pomoście dreptając w kierunku silniejszego, zapewniającego większe bezpieczeństwo europejskiego partnera.

 3. Jarosław pisze:

  c.d. 9. Rosjanie nie zaanektują Białorusi, już ją mają, nie chcą alarmować Europy, ani straszyć Polski zajęciem Grodna. 10. Łukaszenko się zużyje i zostanie wymieniony na białoruskiego nominata Kremla. 11. Chiny podejmą próbę sprawdzenia potęgi amerykańskiej na Morzu Południowochińskim gdzieś w okolicach Tajwanu.12. Jeśli Unia zabierze Polsce miliardy euro jako karę za łamanie praworządności, władza Kaczyńskiego tego nie wytrzyma i pod wpływem ulicy dojdzie do przedterminowych wyborów. 13. Jarosława Kaczyńskiego zastąpi Dyrektoriat liderów Zjednoczonej Prawicy (Błaszczak, Brudziński, Gowin, Ziobro). Przed rozwiązaniem sejmu premier Beata Szydło dostanie od prezydenta Dudy Order Orła Białego za historyczne zwycięstwo 1:27.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz