Przesiedlenia zamiast relokacji: teoretyczna dobrowolność

Koniec unijnej relokacji uchodźców nie oznacza, że problem zniknął. Instytucje unijne forsują w jej miejsce dobrowolny program przesiedleń
Dwa lata temu, w związku z falą niekontrolowanej imigracji, Unia Europejska postanowiła działać. W dużej mierze naciskana była przez kraje frontowe: Grecję i Włochy, które same nie były w stanie poradzić sobie ze szturmem imigrantów. Bruksela uznała, że najlepszy będzie w tym przypadku model odpowiedzialności zbiorowej, czyli rozdzielenia 120 tysięcy uchodźców między wszystkie kraje unijne. Kraje członkowskie na szczeblu ministrów spraw wewnętrznych zgodziły się na to rozwiązanie poza Węgrami i Słowacją, które zawetowały rozwiązanie i złożyły skargę na Komisję Europejską w Trybunale Sprawiedliwości UE. Rząd premier Ewy Kopacz poparł program relokacji. W maju tego roku Trybunał w Luksemburgu oddalił skargę Bratysławy i Budapesztu. Teraz Trybunał rozpatruje skargę KE przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom, które nie przyjęły uchodźców i nie chcą...

Dominika Ćosić
korespondentka TVP w Brukseli. Wcześniej korespondentka m.in. Wprost (wcześniej na Bałkanach, a od 2005 w Brukseli), Dziennika Gazety Prawnej i tygodnika Do Rzeczy. Absolwentka slawistyki na UJ. Autorka kilku książek, m.in. o polskiej drodze do UE "Od Horyzontu do przewodnictwa".