Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

„Polska – w centrum czy na peryferiach?” (13.12, godz. 17, Wrocław) – Obremski, Radziejewski, Behrendt

Kiedy: 13 grudnia (piątek), godz. 17

Gdzie: Sala Konferencyjna Ossolineum, plac Biskupa Nankiera 17, Wrocław

Jaką pozycję zajmuje dziś Rzeczpospolita na politycznej i gospodarczej mapie Europy i świata? Czy Polska jest krajem peryferyjnym? Czy kształtowanie się nowego ładu światowego (wzrost Chin i słabnięcie pozycji USA) może być okazją do zmiany statusu?

O sprawczości i pozycji Polski na arenie międzynarodowej po 38 latach od wprowadzenia stanu wojennego dyskutować będą:

  • Jarosław Obremski – samorządowiec i polityk, były wiceprezydent Wrocławia, w latach 2015-2019 senator i wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, obecnie wojewoda dolnośląski;
  • Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”, politolog zaangażowany, publicysta i eseista, publikował m.in. w „Gazecie Polskiej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Rzeczpospolitej” i „Polsce The Times”;
  • Paweł Behrendt – publicysta i analityk w Instytucie Boyma, gdzie zajmuje się sprawami obronności oraz Dalekiego Wschodu. Autor książek „Chińczycy grają w go” i „Korzenie niemieckich sukcesów w Azji”.

Dyskusję poprowadzi Marcin Chruściel – członek zespołu NK, wcześniej konsultant w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu.

Po części merytorycznej zapraszamy Państwa na poczęstunek, kawę i herbatę.

Link do strony wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/796769417415498/

Partnerem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu. Debata jest finansowana przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków #PROO na lata 2018-2030.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo