Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Recenzja “Po dwakroć niepokorni”

Nasz stały współpracownik, Krzysztof Wołodźko w najnowszym numerze dwutygodnika internetowego Magazyn Kontakt pisze o książce “Po dwakroć niepokorni. Szkice z dziejów polskiej lewicy patriotycznej” Jarosława Tomasiewicza, wydanej przez Nowego Obywatela. Cały tekst znajdą Państwo pod tym TYM LINKIEM.

Stereotypowe wyobrażenia związane z „lewicą po polsku” odsyłają do koszulek z napisem „red is bad” i znanego rozszyfrowania skrótu „PZPR”: „Płatni zdrajcy, pachołki Rosji”. Długo by mówić o tym, dlaczego właśnie tak ukształtowała się polityka historyczna III RP w jej popularnej wersji, której bardziej intelektualne przejawy właściwie niewiele różnią się od podstawowego przekazu. Kilkadziesiąt lat PRL i dzieje post-PZPR-owskiej formacji w III RP to wystarczająco dobry powód, by termin „lewica” traktować przynajmniej nieufnie.

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

25.11 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo