Olaf Scholz w Japonii. Czy Niemcy rozluźnią relacje z Chinami?

Kanclerz Scholz stara się balansować między sojusznikami z USA na czele, a Rosją i Chinami. Jednak ostatni rok przyniósł zmiany w niemieckiej polityce wobec państw Azji, z Pekinem na czele
W cieniu wizyty Xi Jinpinga w Moskwie i Fumio Kishidy w Kijowie rozgrywają się inne ważne wydarzenia. Tuż przed podróżą do Indii i Europy premier Japonii gościł w Tokio kanclerza Olafa Scholza. To już druga w ciągu roku oficjalna wizyta szefa niemieckiego rządu w Japonii. Tym razem towarzyszyła mu bardzo silna delegacja rządowa złożona aż z sześciu ministrów. Niemcy dokonały także małej wolty w sprawie Tajwanu. Częstsze spotkania niemieckich i japońskich polityków są niekiedy tłumaczone przewodnictwem w G7. W ubiegłym roku grupie przewodziły Niemcy, w bieżącym Japonia. To jednak tylko część prawdy. Wyraźnie widać zmiany zachodzące w polityce Berlina wobec Azji. Po raz pierwszy kanclerz Scholz gościł w Tokio 27-28 kwietnia ubiegłego roku. Towarzyszyła mu wówczas skromna delegacja. Co było...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, doktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, publicysta, tłumacz, redaktor portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.