ZOSTAŃ WSPÓŁWYDAWCĄ PORTALU NOWEJ KONFEDERACJI! JESTEŚMY NIEZALEŻNYM PORTALEM, KTÓRY DZIAŁA I ROZWIJA SIĘ DZIĘKI WSPARCIU DARCZYŃCÓW. PAMIĘTAJ, ŻE NASI PUBLICYŚCI POTRZEBUJĄ TAKŻE TWOJEGO WSPARCIA!

Wesprzyj nas
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

O dwóch takich, co podzieliły Polskę

Wyjście z błędnego koła, w jakim tkwimy od ponad dwudziestu lat, będzie wymagać długiego czasu, bo jak wiadomo kulturę polityczną znacznie szybciej się psuje, niż naprawia.
Wesprzyj NK
Tekst ten jest fragmentem książki "O dwóch takich, co podzieliły Polskę", którą znajdziesz TUTAJ. Uważam minione trzydziestolecie za jeden z najbardziej udanych okresów w dziejach Polski. Taka deklaracja z mojej strony może być zaskakująca dla czytelników tej książki, w której sformułowałem bardzo wiele krytycznych zdań i gorzkich ocen pod adresem kolejnych ekip rządzących III Rzeczpospolitą. A jednak równocześnie nie mam wątpliwości, że po 1989 roku nasz kraj dokonał znaczącego skoku cywilizacyjnego. Większość wskaźników ekonomicznych i społecznych wskazuje, że nastąpiła w tym czasie znacząca redukcja cywilizacyjnej przepaści dzielącej nas od Europy Zachodniej. Skąd zatem mój krytycyzm, zwłaszcza wobec polityków rządzących Polską po wejściu naszego państwa do NATO i Unii Europejskiej? Z przekonania, że nie wykorzystali oni wielu szans, jakie stworzyła nam...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Profesor nauk humanistycznych, kierownik Katedry Instytucji i Zachowań Politycznych w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2011-16 członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Autor i współautor kilkunastu książek z zakresu historii Polski w XX wieku oraz dziejów polskiej myśli politycznej. Najważniejsze prace w jego dorobku dotyczą dziejów Polski pod rządami komunistycznymi (Państwo i Kościół w Polsce 1945-1970, Kraków 1995; PRL bez makijażu, Kraków 2008), transformacji ustrojowej (Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988-1990, Kraków 2004) oraz przemian systemu politycznego współczesnej Polski (Historia polityczna Polski 1989-2015, Kraków 2016; Instytut. Osobista historia IPN, Warszawa 2011).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 141 / 26 000 zł (cel miesięczny)

39.00 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo