fbpx

Nowa prawicowa fala w Europie? Włosi i Szwedzi wyznaczają drogę

Liberalny główny nurt powinien się bardzo poważnie zastanowić, zanim znów nazwie kogokolwiek "faszystą"

“Chłodnym okiem” Bartłomieja Radziejewskiego w nowej, hybrydowej formule. Komentarze będą ukazywać się co tydzień w formie tekstowej lub wideo. Zapraszamy!

Bartłomiej Radziejwski:

• Jeżeli traktować poważnie argument z korzeni, to SLD musielibyśmy nazywać partią NKWD-owską
  • Najpoważniejsze argumenty przeciwko Jimmiemu Åkessonowi czy Giorgii Meloni dotyczą flirtów ze środowiskami skrajnie nacjonalistycznymi
  • Zarówno w przypadku Szwedzkich Demokratów, jak i Braci Włoskich mamy do czynienia z daleko idącą ewolucją w kierunku partii bardziej umiarkowanych
  • Bracia Włoscy i Szwedzcy Demokraci podnoszą hasła przeciwne migracji, ale trzeba zdać sobie sprawę z kontekstu, w jakim to się dzieje
  • Coraz silniejsze jest w Europie społeczne niezadowolenie z przekonania, że kwestie migracji są rozstrzygnięte i nie wolno o nich dyskutować
  • Ursula von der Leyen występuje jako rzeczniczka konsensusu, który nie chce dopuścić, by przedstawiciele innych obozów byli w Europie u władzy
  • Ostatnie wybory do Europarlamentu wbrew ówczesnym histeriom nie zostały wygrane przez partie prawicowo-populistyczne. Stary mainstream się obronił

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, dyrektor programowy Krynica Forum, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.