Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

„Tragizm polityki mocarstw” – wykład prof. Johna J. Mearsheimera

Profesor Uniwersytetu Chicagowskiego John J. Mearsheimer, twórca teorii realizmu ofensywnego, to jedna z najważniejszych postaci współczesnej nauki stosunków międzynarodowych. Jego wykłady, z którymi objeżdża świat od Kanady po Chiny, przyciągają nie tylko badaczy, ale i szerokie grono osób zainteresowanych polityką międzynarodową. Łącząc wyśmienity styl wypowiedzi z klarownością wywodów, zmysł teoretyczny z wnikliwą analizą historyczną, prof. Mearsheimer krok po kroku objaśnia mechanizmy rywalizacji między państwami, znaczenie potęgi, przyczyny wojen i wiele innych zagadnień. Podważa dominujące po 1989 roku idealistyczne wyobrażenia i przesadnie optymistyczne prognozy, a trafnością swoich sądów jak mało kto dowodzi, że teoria stosunków międzynarodowych może nam nie tylko powiedzieć wiele o przeszłości, ale być także użytecznym narzędziem wyjaśniania teraźniejszości i prognozowania przyszłości.
Jego „Tragizm polityki mocarstw” zaliczyć można bez wątpienia, obok „Końca historii” Francisa Fukuyamy i „Zderzenia cywilizacji” Samuela P. Huntingtona, do najważniejszych książek o polityce międzynarodowej napisanych po zakończeniu zimnej wojny.
Na wykład prof. Mearsheimera, uświetniający premierę polskiego wydania dzieła, zapraszają Nowa Konfederacja, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Wydawnictwo Universitas, Historia Do Rzeczy

17 stycznia 2020
Collegium Politicum UW, Aula im. Jana Baszkiewicza
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, Warszawa

Wstęp wolny

Książka: https://www.universitas.com.pl/produkt/3839/Tragizm-polityki-mocarstw

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo