Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Gadolin, erb i inne metale ziem rzadkich. Amerykańska droga do samowystarczalności

Są składnikiem większości zaawansowanych technologii: od samochodów hybrydowych po laptopy i telefony komórkowe. Chiny poszukują ich nawet w kosmosie. Co na to USA?
Wesprzyj NK
Metale ziem rzadkich (ang. rare-earth elements)  to nic innego jak  17 pierwiastków chemicznych, tj. skand, itr, lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet. Dlaczego są tak cenne, że na przykład Chiny (ich największy producent), poszukują ich nawet w kosmosie? Dlatego, że te pierwiastki są koniecznym składnikiem większości zaawansowanych technologii: od samochodów hybrydowych po turbiny wiatrowe, laptopy i telefony komórkowe. Co więcej, bez nich niemożliwe jest wyprodukowanie jakiegokolwiek nowoczesnego uzbrojenia. Jednym słowem – walka o samowystarczalność i krajowe zamknięcie łańcucha dostaw w tej dziedzinie to gra warta świeczki, i wydaje się, że Stany Zjednoczone  w obliczu starcia z ChRL o miejsce globalnego lidera, zdecydowały się przystąpić do tego wyścigu na poważnie. Stany zależne...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

doktor nauk o bezpieczeństwie, amerykanista, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej oraz Uniwersytetu Warszawskiego, e-mail: ewaslebzak@interia.pl.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

2 odpowiedzi na “Gadolin, erb i inne metale ziem rzadkich. Amerykańska droga do samowystarczalności”

  1. MichalF pisze:

    Metale ziem rzadkich to jest ropa XXI wieku. Napędzają one wojnę o chipy i półprzewodniki, która między Chinami a USA trwa już od dawna.

  2. salmil7777@wp.pl pisze:

    Słaby artykuł!!Kiepska analiza!!

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo