Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Debata NK: „Cyfrowy despotyzm” (15.04, godz. 17)

Kiedy: 15 kwietnia, godz. 17

Gdzie: Świetlica Wolności, ul. Nowy Świat 6/12, butik C, Warszawa

Jak nowe technologie wpływają na nasze życie społeczne? Czy cyfrowa rewolucja, rozwój sztucznej inteligencji i Big Data prowadzą nas do społeczeństwa nadzoru? Co zrobić z Internetem, który staje się narzędziem kontroli i wpływu? Czy obecne tempo zmian przekracza już ludzkie zdolności przetwarzania informacji?

Nad perspektywą cyfrowego despotyzmu dyskutować będą nasi Goście, w tym autorzy tekstów do bieżącego numeru „Nowej Konfederacji”:

dr Maciej Gurtowski – socjolog, ekspert ds. bezpieczeństwa wewnętrznego, pracownik Instytutu Socjologii UMK w Toruniu, stały współpracownik „Nowej Konfederacji”. Współautor książki „Samobójstwo Oświecenia? Jak neuronauka i nowe technologie pustoszą ludzki świat” (2016);

Krzysztof Izdebski – członek zarządu i dyrektor programowy Fundacji ePaństwo. Prawnik specjalizujący się w polskich i zagranicznych aspektach dostępu do informacji publicznej, ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego oraz nowych technologii;

Robert Kroplewski – pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego. Specjalizuje się w zagadnieniach nowych mediów, społeczeństwa informacyjnego, interaktywności w komunikacji społecznej, ochronie prywatności i w prawie do informacji, jak również regulacji i deregulacji rynku mediów i telekomunikacji.

Natalia Mileszyk prawniczka i specjalistka ds. polityk publicznych. Zajmuje się prawami cyfrowymi, reformą prawa autorskiego oraz otwartością. Pracuje dla Fundacji Centrum Cyfrowe, gdzie analizuje i komentuje społeczny wymiar technologii. Aktywna działaczka na rzecz reformy prawa autorskiego w Europie w Stowarzyszeniu Communia oraz Creative Commons Polska.

Debatę poprowadzi Filip Golebiewski – socjolog, pomysłodawca i prezes zarządu Instytut Dyskursu i Dialogu. Twórca innowacji społecznych, pomysłodawca gier planszowych oraz aplikacji on-line.

Zapraszamy serdecznie do udziału w debacie!

Partnerami debaty są Google (Partner Wspierający), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute

Tagi:
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo