Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Coraz mniej pracujemy, mniej uczymy się, odrzucamy klasyczną tradycję. Co niszczy cywilizację Zachodu?

W latach 2000-2021 Europa Środkowa urosła pięciokrotnie, a Chiny – trzynastokrotnie. Dlaczego zaczynamy przegrywać z Azją?
Wesprzyj NK
Czy ktoś dziś jeszcze pamięta buńczuczne zapowiedzi eurokratów sprzed ponad 20 lat, zawarte w strategii lizbońskiej? Celem planu przyjętego w Lizbonie w marcu 2000 roku było uczynienie Unii Europejskiej do 2010 roku najbardziej dynamicznym i konkurencyjnym regionem gospodarczym na świecie, rozwijającym się szybciej niż Stany Zjednoczone. Biurokratyczny język, centralistyczny sposób myślenia, wiara w możliwość „zadekretowania” rozwoju gospodarczego zostały brutalnie zweryfikowane przez rzeczywistość. Wzlot i upadek Europy Złośliwi porównują ów dokument do „debaty kuchennej” Nixona z Chruszczowem w roku 1959, podczas której przywódca Związku Sowieckiego odgrażał się amerykańskiemu prezydentowi: za 7 lat, „kiedy was dopędzimy, zaczniemy was wyprzedzać machając: «pa, pa» i może wtedy wy przyjdziecie do nas i powiecie: poczekajcie trochę”. Fakty są takie, że Unia nie tylko nie przegoniła...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

radca prawny, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor nauk prawnych (Uniwersytet Śląski w Katowicach), zarządzający funduszami nieruchomości, CCIM (Certified Commercial Investment Member), przedsiębiorca. Onegdaj reprezentant Polski U-16 w piłce nożnej. Dziś uprawia triathlon i biegi górskie.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Coraz mniej pracujemy, mniej uczymy się, odrzucamy klasyczną tradycję. Co niszczy cywilizację Zachodu?”

  1. michal_sic pisze:

    Adam Smith nie pisał o jednostce mogącej „egoistycznie” zaspokajać swoje potrzeby, zakładał bowiem, że działa ona moralnie, tzn. racjonalnie zaspokaja swoje interesy, ale nie kosztem zasad moralnych. Tę zasadę kontunuował ordoliberalizm (czy też ordokonserwatyzm jak kto woli)

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo