Chińczycy zaatakują Tajwan?

Xi Jinping już w 2012 roku miał nakazać przygotowanie inwazji i przeprowadzenie jej do roku 2020. Jednak zwycięstwo Pekinu wcale nie byłoby przesądzone.
Stosunki między Chińską Republiką Ludową i Tajwanem (Republiką Chińską) mimo upływu lat od zakończenia wojny domowej pozostają burzliwe, a „wyzwolenie zbuntowanej prowincji” nadal jest jednym z ważniejszych zadań, stawianych przed Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą. Ian Easton z think tanku Project 2049 Institute poruszył niedawno znów temat ewentualnej inwazji z kontynentu. W swojej książce „The Chinese Invasion Threat” szeroko opisał, powołując się na źródła wewnątrz chińskich sił zbrojnych, szykowaną z rozmachem, wielopoziomową operację nakazaną przez Xi Jinpinga. Już w 2012 miał on nakazać przygotowanie inwazji i przeprowadzenie jej do roku 2020. Pierwszą fazę planowanej operacji można określić popularnym swego czasu w mediach terminem wojny hybrydowej. Obejmować ma ona zakrojone na szeroką skale działania wywiadowcze, propagandowe, cyberataki, a nawet ataki terrorystyczne wymierzone w...

Chcesz przeczytać więcej?

Zaloguj się lub załóż konto
Zaloguj się Załóż konto
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim, publicysta, tłumacz, szef działu Aktualności portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz