Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Andrzej Horubała w PR24 – dla mnie to był eksperyment – zarówno literacki, jaki i egzystencjalny

– Staram się przedstawić absolutnie prywatną historię tamtych dni. Dla mnie to był eksperyment – zarówno literacki, jaki i egzystencjalny, osobisty – powiedział w Polskim Radiu 24 o swojej nowej książce pisarz i publicysta Andrzej Horubała.
 
Jak zaznaczył, “dużo jest w tym złości” – na to, że Polska jest podzielona na dwa plemiona. – Nie wyciągnęły one żadnych wniosków, że ta nienawiść doprowadziła do katastrofy smoleńskiej – podkreślił autor.
 
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz