Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Wschód bliższy niż nam się wydaje – czy jesteśmy skazani na współpracę? – Płomiński, Krzyżanowski, Olszowska, Gajda

"Jeśli chodzi o to, czy jeszcze opłaca się grać z Iranem, czy opłaca się próbować przeciągnąć go na stronę Zachodu - tak, opłaca się, ale nie mamy na to szans. Zasadniczo działania zarówno samej Republiki Islamskiej z minionych 44 lat, jak i działania USA sprawiają, że nie mamy możliwości porozumienia wykraczającego poza technikalia."


„Przede wszystkim, zarówno NATO, jak i Unia Europejska i Polska powinny dokonać swego rodzaju audytu przeszłości i wyciągnąć z niego wnioski. W przypadku NATO jest Irak, jak i Afganistan, co wpływa na relacje w regionie, ale również na podejście do Zachodu poszczególnych państw regionu i sprzyja rosyjskiej dezinformacji oraz ekspansji chińskiej.” – mówi amb. Krzysztof Płomiński w dyskusji na temat źródeł bieżącej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie.

Posłuchaj, jak perspektywy relacji państw Bliskiego Wschodu z zachodnimi partnerami kreślą:

👉 amb. Krzysztof Płomiński – politolog i dyplomata, urzędnik państwowy, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Iraku (1990–1996) i Arabii Saudyjskiej (1999–2003), wykładowca akademicki, doradca dyplomatyczny Krajowej Izby Gospodarczej,

👉 dr Karolina Wanda Olszowska – historyk, turkolog, Uniwersytet Jagielloński, koordynatorka Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie,

👉 Marcin Krzyżanowski – orientalista (iranista-afganolog), przedsiębiorca, wykładowca akademicki oraz były dyplomata. W latach 2008- 2011 Konsul RP w Kabulu oraz kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Kabulu.

🎙 W roli moderatora dr Jakub Gajda – orientalista, absolwent podyplomowego studium Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych (UJ) oraz dziennikarstwa w WSE im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Publicysta współpracujący z instytucjami administracji państwowej i tłumacz z języków: perskiego, dari, tadżyckiego oraz paszto.

Kolejnych materiałów dostarczamy Ci dzięki wsparciu naszych Darczyńców!

Zostań jednym z nich, abyśmy wspólnie mogli podnosić jakość debaty publicznej! 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo