Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dlaczego Krystyna Janda dostała szczepionkę? | Libura, Zabdyr-Jamróz, Piekutowski

Kilka dni temu cała Polska żyła szczepieniami celebrytów poza kolejnością. Media głównego nurtu szukają winnych, strony sporu agresywnie walczą ze sobą. My w NK schodzimy głębiej i zadajemy pytanie: jakie zjawiska systemowe sprzyjają takim sytuacjom? Czy to objaw głębszej niesprawiedliwości systemu ochrony zdrowia? Co to znaczy, że system jest „sprawiedliwy” lub „niesprawiedliwy”? Gdzie sprawiedliwości brakuje i jak możemy to naprawić? A może to dążenie do ideału sprawiedliwości to utopia? Na te tematy Jarema Piekutowski rozmawiał z ekspertami NK ds. zdrowia, Marią Liburą i Michałem Zabdyrem-Jamrozem.

 

Jaka przyczyna systemowa stoi za tym, że grupa osób dostała szczepionki przed terminem? Czy to objaw głębszej niesprawiedliwości systemu ochrony zdrowia? Co to znaczy, że system jest „sprawiedliwy” lub „niesprawiedliwy”? Dlaczego system powinien być sprawiedliwy, czy dążenie do ideału sprawiedliwości to nie jest utopia? Gdzie sprawiedliwości brakuje i jak możemy to naprawić?

 

Udział w debacie biorą:

  • Maria Libura – współpracownik Nowej Konfederacji, ekspert ds. zdrowia, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.
  • dr Michał Zabdyr-Jamróz – członek zespołu ds. raportu, adiunkt w Instytucie Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w analizie polityk zdrowotnych z perspektywy teorii systemów deliberatywnych;
  • Jarema Piekutowski – główny ekspert ds. społecznych „Nowej Konfederacji”, publicysta m.in. Rzeczpospolitej, Więzi, czy Tygodnika Powszechnego. Autor książki „Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji”.

 

 

>>> Zobacz Wydawnictwo NK <<<

 

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo