Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Bartłomiej Radziejewski w TOK FM komentował rokowania polsko-amerykańskie dotyczące współpracy wojskowej.
„Jest to bardzo ważny temat, można powiedzieć, że egzystencjalny dla nas. Sami nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa i mamy dwie opcje, z czego jedna jest teoretyczna, czyli Ameryka i reszta Zachodu, gdzie reszta Zachodu to plany na jakieś 15-20 lat do przodu mówiące o jakiejś europejskiej armii. Nie ma jej i w najbliższym czasie nie będzie, wiec jedyna opcja to USA. Natomiast diabeł tkwi w szczegółach, jeśli słyszymy cały czas, ze ma być po prostu więcej amerykańskich zołnierzy w Polsce to trzeba zadać sobie pytanie co to właściwie zmeinia. Oczywiście to, ze pojawiły się wojska amerykańskie to bezdyskusyjna zmiana na plus – obniża to koszty jakiejkolwiek interwencji, odstarsza itd. Natomiast teraz, kiedy mamy już tych żołnierzy i rozmawiamy o tym co dalej to, moim zdaniem, dyskusja jest całkowicie błędnie ustawiona. Kolejny tysiąc amerykańskich żołnierzy w kontekście strategicznym nie zmienia nic. (…) O co warto byłoby się teraz bić? Przede wszystkim o samodzielność strategiczną, samodzielność technologiczną. W tej chwili kupujemy sprzęt od Amerykanów przepłacając za niego i nie mając do niego software’u, często nie mając kodów, które są w stanie go uruchomić. (…) Generalnie pogłębiamy stan niesamodzielności strategicznej. Zaniedbujemy to co dla nas najważniejsze mając armię słabą, zacofaną – czyli upgrade technologiczny.”
Link do audycji
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie