Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Ziemkiewicz, Sękowski i Pułról – czy praworządność w Polsce jeszcze coś znaczy?

Czy praworządność w Polsce jeszcze cos znaczy? O tym ze Stefan Sękowski i Tomasz Pułról rozmawiał Rafał Ziemkiewicz
 

“Pretekstem do spotkanie ze Stefanem Sękowskim i Tomaszem Półrolem jest ich książka “Upadła praworządność – jak ją podnieść”. Książka nieoczywista i nieplemienna, krytyczna wobec reform PiS, ale i pokazująca jak daleki od prawdy jest stereotyp, jakoby przed 2015 Polska była krajem praworządnym. Rozmawiamy oczywiście nie o samej książce – ta jest do przeczytania – a o problemie, któremu jest poświęcona.”

Link do książki

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz