Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Birma. Zamach stanu po azjatycku – Góralczyk, Lubina

„Weszli. Czwarty w historii Birmy zamach stanu stał się faktem” pisze w komentarzu na temat zamachu stanu w Birmie Michał Lubina. Rankiem 1 lutego Birma doświadczyła już czwartego przewrotu wojskowego w swoich dziejach, a laureatka pokojowej nagrody Nobla i przywódczyni kraju Aung San Suu Kyi po raz kolejny została aresztowana.

 

O genezie przewrotu, jego przebiegu oraz konsekwencjach międzynarodowych dyskutują:

  • prof. Bogdan Góralczyk – wykładowca Centrum Europejskiego UW, politolog i sinolog. Były polski ambasador na Filipinach, w Tajlandii oraz w dawnej Birmie. Również ekspert ds. Węgier;
  • dr hab. Michał Lubina – stały współpracownik Nowej Konfederacji, ekspert ds. współczesnej Birmy i relacji rosyjsko-chińskich, adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Autor książki „A Political Biography of Aung San Suu Kyi. A Hybrid Politician”.

Dyskusję prowadzi Jarosław Walkowicz – twórca wydarzeń Nowej Konfederacji, dawniej wiceprezes Forum Młodych Dyplomatów.

 

 

>>> ZOBACZ KSIĄŻKI WYDAWNICTWA NK <<<

 

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo