Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

„Z centrum świata” – zapowiedź cyklu artykułów podsumowujących wydarzenia w Azji

W XX wieku to europejskie i amerykańskie kryzysy i konflikty, idee i wynalazki miały decydujący wpływ na świat. Obecnie staje się on coraz bardziej wielobiegunowy, a coraz więcej jego centrów znajduje się na olbrzymim kontynencie, który widzieli Europejczycy, patrząc na Wschód.

Dostrzegając wagę tematu i wynikającą z niej potrzebę opisywania przemian na kontynencie, który ma coraz większy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, co miesiąc dostarczymy Wam artykuł, w którym przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom w Azji. Spróbujemy osadzić je w kontekście długofalowych procesów, nadających kierunek azjatyckich transformacji, dzięki czemu łatwiejsze stanie się uchwycenie tego, dokąd zmierzają Azjaci, dokąd zmierza świat, a w konsekwencji dokąd zmierzamy i my.

Z radością informujemy, że cykl „Z centrum świata” poprowadzi dr Krzysztof Zalewski – współzałożyciel Instytutu Boyma, redaktor „Tygodnia w Azji” i „Azjatech”. Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie (2009), doradca marszałka Sejmu RP (2009-2010), pracownik Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP (2010-2014) oraz Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (2014-2016).

Zapraszamy do lektury pierwszego artykułu z cyklu już wkrótce!

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo