Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
W 2023 roku na rynku wydawniczym pojawiła się najnowsza książka Bartłomieja Radziejewskiego, „Nowy porządek globalny. Mocarstwa, średniacy i niewidzialne siły kierujące światem”. Autor, znany politolog, zarysowuje w niej nowy model czterobiegunowego systemu międzynarodowego, który określa mianem „porządku 2+2”. Książka ta stanowi ważny wkład w rozwijającą się teorię stosunków międzynarodowych, a także zachętę do refleksji nad miejscem Polski w nowym układzie globalnym.
Radziejewski, autor wcześniejszej publikacji „Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”, w swojej najnowszej pracy przedstawia wizję świata, w której dominują cztery główne mocarstwa: Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja i Indie. Interakcje między nimi mają kluczowe znaczenie dla kształtowania się nowego porządku międzynarodowego. Podkreśla, że dynamiczne zmiany sojuszy w tym systemie prowadzą do większej nieprzewidywalności i potencjalnego wzrostu konfliktów.
Jednym z głównych wątków książki jest brak rodzimej myśli politycznej, do której mogliby odwoływać się polscy badacze stosunków międzynarodowych. Radziejewski wskazuje na poczucie wyobcowania, jakie odczuwa on sam i inni polscy analitycy, zmuszeni do operowania w anglosaskich ramach teoretycznych. Jest to istotny przyczynek do refleksji nad dziedzictwem polskiego realizmu, który, choć obecny w praktycznych debatach strategicznych, nie doczekał się spójnej teoretyzacji.
Książka Bartłomieja Radziejewskiego jest ważnym głosem w debacie nad przyszłością stosunków międzynarodowych i rolą Polski w nowym porządku globalnym. Zachęca do poszukiwania własnych, polskich ram teoretycznych i do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu przyszłości naszego kraju na arenie międzynarodowej, a my zapraszamy na intelektualną ucztę z recenzją autorstwa Weroniki Maciejewskiej do Teologii Politycznej!
Wyznanie Radziejewskiego o poczuciu wyobcowania i braku rodzimej myśli, do której można się odwołać w procesie konceptualizacji paradygmatu realistycznego dla badań stosunków międzynarodowych w Polsce, stanowi warty uwagi przyczynek do refleksji nad dziedzictwem polskiego realizmu i jego nieobecności w analizach polskich badaczy stosunków międzynarodowych – pisze Weronika Maciejewska w recenzji książki „Nowy porządek globalny. Mocarstwa, średniacy i niewidzialne siły kierujące światem” Bartłomieja Radziejewskiego.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie