Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Analiza czterobiegunowego systemu międzynarodowego?

Sprawdzamy, co zawierała recenzja "Nowego porządku globalnego" opublikowana przez Teologię Polityczną. Dołącz do nas i podziel się swoimi refleksjami

W 2023 roku na rynku wydawniczym pojawiła się najnowsza książka Bartłomieja Radziejewskiego, „Nowy porządek globalny. Mocarstwa, średniacy i niewidzialne siły kierujące światem”. Autor, znany politolog, zarysowuje w niej nowy model czterobiegunowego systemu międzynarodowego, który określa mianem „porządku 2+2”. Książka ta stanowi ważny wkład w rozwijającą się teorię stosunków międzynarodowych, a także zachętę do refleksji nad miejscem Polski w nowym układzie globalnym.

Radziejewski, autor wcześniejszej publikacji „Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”, w swojej najnowszej pracy przedstawia wizję świata, w której dominują cztery główne mocarstwa: Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja i Indie. Interakcje między nimi mają kluczowe znaczenie dla kształtowania się nowego porządku międzynarodowego. Podkreśla, że dynamiczne zmiany sojuszy w tym systemie prowadzą do większej nieprzewidywalności i potencjalnego wzrostu konfliktów.

Jednym z głównych wątków książki jest brak rodzimej myśli politycznej, do której mogliby odwoływać się polscy badacze stosunków międzynarodowych. Radziejewski wskazuje na poczucie wyobcowania, jakie odczuwa on sam i inni polscy analitycy, zmuszeni do operowania w anglosaskich ramach teoretycznych. Jest to istotny przyczynek do refleksji nad dziedzictwem polskiego realizmu, który, choć obecny w praktycznych debatach strategicznych, nie doczekał się spójnej teoretyzacji.

Książka Bartłomieja Radziejewskiego jest ważnym głosem w debacie nad przyszłością stosunków międzynarodowych i rolą Polski w nowym porządku globalnym. Zachęca do poszukiwania własnych, polskich ram teoretycznych i do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu przyszłości naszego kraju na arenie międzynarodowej, a my zapraszamy na intelektualną ucztę z recenzją autorstwa Weroniki Maciejewskiej do Teologii Politycznej!

Wyznanie Radziejewskiego o poczuciu wyobcowania i braku rodzimej myśli, do której można się odwołać w procesie konceptualizacji paradygmatu realistycznego dla badań stosunków międzynarodowych w Polsce, stanowi warty uwagi przyczynek do refleksji nad dziedzictwem polskiego realizmu i jego nieobecności w analizach polskich badaczy stosunków międzynarodowych – pisze Weronika Maciejewska w recenzji książki „Nowy porządek globalny. Mocarstwa, średniacy i niewidzialne siły kierujące światem” Bartłomieja Radziejewskiego.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo