Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Powrót państw narodowych? – Grosse, Bonikowska, Traczyk, Chruściel [nagranie]

Czy pandemia koronawirusa spowodowała renesans państw narodowych w ramach UE? Jak rozumieć brak solidarności wewnątrz UE na początkowym etapie pandemii? Czy odpowiedź Unii na kryzys gospodarczy (Europejski Fundusz Odbudowy i projekt emisji wspólnych obligacji) będzie przełomem w unijnej integracji?

O potencjalnym wzmocnieniu państw narodowych i przyszłości UE dyskutowali: prof. Tomasz G. Grosse (Instytut Europeistyki UW), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), oraz Adam Traczyk (Global.Lab). Debatę poprowadził Marcin Chruściel, członek zespołu i publicysta „Nowej Konfederacji”.

 

 

  • prof. Tomasz G. Grosse – socjolog, politolog i historyk, kierownik zakładu polityk UE w Instytucie Europeistyki UW. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym. Współpracownik i ekspert „Nowej Konfederacji” ds. europejskich;
  • dr Małgorzata Bonikowska – prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, doktor nauk humanistycznych, specjalizuje się w problematyce stosunków międzynarodowych (ze szczególnym uwzględnieniem Unii Europejskiej) oraz komunikacji w instytucjach publicznych. Wykłada m.in. w Centrum Europejskim UW, a także w Akademii Finansów i Biznesu Vistula;
  • Adam Traczyk – prezes think tanku Global.Lab, absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. Studiował także nauki polityczne na Uniwersytecie w Bonn oraz studia latynoamerykańskie i północnoamerykańskie na Freie Universität w Berlinie. Komentator i publicysta w zakresie integracji europejskiej, m.in. dla Politico Europe, Tok FM czy Krytyki Politycznej.

Debata NKW orbicie koronawirusa – powrót państw narodowych?” odbyła się 24.06.2020 r. Partnerami debaty byli Google Polska, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo