Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

USA vs. Chiny – wojna zimna czy gorąca? – relacja z Debaty NK

Czy Stany Zjednoczone i Chiny znajdują się już na progu konfliktu zbrojnego? Czy logika mocarstwowej rywalizacji i sprzeczne ambicje supermocarstw doprowadzą do konfrontacji? Na ile pozwala na taki scenariusz ich silna współzależność gospodarcza? A jeśli konflikt, to jaki, do czego sprowadzony?

O zaostrzającej się rywalizacji USA-Chiny dyskutowali nasi Goście: prof. Bogdan Góralczyk (politolog i sinolog, profesor i dyrektor Centrum Europejskiego UW), amb. Piotr Łukasiewicz (b. dyplomata cywilny i wojskowy, w latach 2012–2014 pełnił funkcję ambasadora RP w Afganistanie) oraz Bartłomiej Radziejewski (dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”, politolog, publicysta i eseista). Dyskusję poprowadził red. Grzegorz Jankowski, publicysta Superstacji, Polsat News i Polskiego Radia.

Nagranie z debaty znajdziecie Państwo w zakładce „Nagrania z Debat” oraz na kanale NK na YouTube tutaj.

Bartłomiej Radziejewski: „Stany Zjednoczone jeszcze nigdy nie miały takiego przeciwnika jak Chiny – głodny potęgi naród wielkości subkontynentalnej”.

Prof. Bogdan Góralczyk: „Fort Trump nie jest kompatybilny z Huawei – to nas wszystkich stawia przed kluczowym wyborem”.

amb. Piotr Łukasiewicz: „Chińczycy dostrzegają pewien potencjał konfliktu z Amerykanami, ale z dokumentów strategicznych wynika, że skupiają się przede wszystkim na stabilizacji w Tajwanie, na Morzu Południowochińskim czy w Tybecie”.

Partnerami debaty byli: Orange Polska, Google, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo