Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Bartłomiej Radziejewski w programie „Rozruby u Kuby” mówił o wyborach 4 czerwca 1989:
„Okrągły Stół jest dobrym przykładem funkcjonowania swego rodzaju mgły wojny tzn. w przypadku konfliktu dwie lub jedna ze stron często nie mają pełnego obrazu sytuacji. Strona Solidarnościowa jest przykładem bardzo złego poinformowania o stanie gry i układzie sił – przypuszczała, ze komuniści byli znacznie silniejsi niż w rzeczywistości. Komuniści też sądzili, że są silniejsi niż są ale mieli o wiele bardziej krytyczny obraz własnej siły niż druga strona co umożliwiło im występowanie ze znacznie silniejszej pozycji niż gdyby obie strony były dobrze poinformowane. Komuniści do tego stopnia wątpili we własne siły, że nie byli pewni możliwości efektywnego użycia służb przeciwko opozycji. Delegitymizacja władzy była już tak daleko posunięta. (…) To sprawiło, że rozważany w ścisłych kręgach kierownictwa sowieckiego i w ślad za tym również wśród decydentów pomniejszych krajów manewr kontrolowanej transformacji, jak pisała Jadwiga Staniszkis oddania części władzy żeby jak najwięcej jej zachować. To był wielki i świetnie pomyślany w kategorii technologii władzy manewr. (…) Z jednej strony manewr ten był źle obliczony, bo komuna była jeszcze słabsza niż sądzili, ale z drugiej strony Solidarność wykazała się olbrzymią naiwnością podchodząc do negocjacji z pozycji słabszego gdy w rzeczywistości pozycja strategiczna była taka, ze mogła poczekać na totalne zawalenie się i delegitymizację i rozegrać ten konflikt z pozycji siły.”
link do nagrania
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie