Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski w TVP3: Okrągły Stół jest dobrym przykładem funkcjonowania mgły wojny

Bartłomiej Radziejewski w programie „Rozruby u Kuby” mówił o wyborach 4 czerwca 1989:

„Okrągły Stół jest dobrym przykładem funkcjonowania swego rodzaju mgły wojny tzn. w przypadku konfliktu dwie lub jedna ze stron często nie mają pełnego obrazu sytuacji. Strona Solidarnościowa jest przykładem bardzo złego poinformowania o stanie gry i układzie sił – przypuszczała, ze komuniści byli znacznie silniejsi niż w rzeczywistości. Komuniści też sądzili, że są silniejsi niż są ale mieli o wiele bardziej krytyczny obraz własnej siły niż druga strona co umożliwiło im występowanie ze znacznie silniejszej pozycji niż gdyby obie strony były dobrze poinformowane. Komuniści do tego stopnia wątpili we własne siły, że nie byli pewni możliwości efektywnego użycia służb przeciwko opozycji. Delegitymizacja władzy była już tak daleko posunięta. (…) To sprawiło, że rozważany w ścisłych kręgach kierownictwa sowieckiego i w ślad za tym również wśród decydentów pomniejszych krajów manewr kontrolowanej transformacji, jak pisała Jadwiga Staniszkis oddania części władzy żeby jak najwięcej jej zachować. To był wielki i świetnie pomyślany w kategorii technologii władzy manewr. (…) Z jednej strony manewr ten był źle obliczony, bo komuna była jeszcze słabsza niż sądzili, ale z drugiej strony Solidarność wykazała się olbrzymią naiwnością podchodząc do negocjacji z pozycji słabszego gdy w rzeczywistości pozycja strategiczna była taka, ze mogła poczekać na totalne zawalenie się i delegitymizację i rozegrać ten konflikt z pozycji siły.”

 

link do nagrania

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo