fbpx
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski o przemówieniu Zełenskiego do wolnego świata – Q&A I LIVE NOWEJ KONFEDERACJI

Bartłomiej Radziejewski podczas LIVE i Q&A Nowej Konfederacji komentuje nowe warunki geopolityczne, w których musi odnaleźć się Polska, Europa i cały świat. Prowadzi Marta Witczak-Żydowo.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Radziejewski o przemówieniu Zełenskiego do wolnego świata – Q&A I LIVE NOWEJ KONFEDERACJI”

  1. Lemuring pisze:

    Podstawowe pytanie powinno brzmieć tak: Czy można w ogóle wyobrazić sobie sytuację, w której może teoretycznie wystąpić zgoda Ukrainy na rokowania, mimo nie w pełni odzyskanego terytorium? Na dzisiejszy dzień – absolutnie nie. Na pewno komplikuje to starania różnych ośrodków (przede wszystkim związanych z władzą) europejskich, które wyobrażałyby sobie powrót do sytuacji sprzed 24 lutego z nieruszonym Krymem i tlącym się konfliktem w Doniecku. USA kontrolują obecną sytuację, co oznacza, że jakieś rozmowy mogą się odbyć tylko w sytuacji zainicjowania ich przez Biały Dom i Pentagon. W tej chwili sprawa jest dosyć jasna: Rosja nadal będzie po swojemu szkodzić Ukrainie a Ameryka pomagać będzie w walce z okupantem. Teoretycznie, może kiedyś dojść do tego,że obie strony uświadomią sobie totalny bezsens tej wojny, ale chyba szybko to nie nastąpi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Dokąd zaprowadzi nas globalna ofensywa Chin? - Q&A | LIVE
03-02-2023 | W każdy czwartek o godz. 19.00 podczas Q&A Bartłomiej Radziejewski komentuje nowe warunki geopolityczne, w których musi odnaleźć się Polska, Europa i cały świat
Dokąd zaprowadzi nas globalna ofensywa Chin? - Q&A | LIVE