Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nasrallah grozi Ameryce. Izraelczycy chcą dymisji Netanjahu | Niezbędnik Zagraniczny NK, 3-10.11.2023

Jakie państwa oprócz Ukrainy zostały zaproszone do rozmów akcesyjnych z UE? Czy Izrael będzie okupował Strefę Gazy? W jaki sposób Indie chcą wytworzyć sztuczny deszcz?
Wesprzyj NK
Pauzy humanitarne w Strefie Gazy. Izrael zgodził się wstrzymać operacje wojskowe w północnej części enklawy na cztery godziny dziennie – informuje rząd Stanów Zjednoczonych. Przerwy, które umożliwiłyby ludziom ucieczkę dwoma korytarzami humanitarnymi i mogłyby zostać wykorzystane do uwolnienia zakładników, to „znaczący pierwszy krok” – stwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby. W ciągu pierwszego czterogodzinnego „okienka” północną część enklawy opuściło około 50 tys. palestyńskich cywilów Premier Izraela, Benjamin Netanjahu zasugerował jednak, że przerwy będą „nieregularne”. Nie pojawiło się także oficjalne izraelskie potwierdzenie planu. Zapytany, czy nastąpi „przerwa” w walkach przez Fox News Netanjahu odpowiedział: „Nie. Walki z terrorystami z Hamasu trwają nadal, ale w określonych miejscach chcemy ułatwić bezpieczne przemieszczanie się ludności cywilnej ze strefy walk i to właśnie robimy”. Rzecznik...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, politolog, doktor nauk humanistycznych. Wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; analityk w Fundacji Po.Int. Specjalizuje się w studiach nad wpływem nowoczesnych technologii oraz zmian klimatu na system międzynarodowy i globalne środowisko bezpieczeństwa.
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo