Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Moje państwo jest bankrutem. Widmo nowej odsłony globalnego kryzysu z Chinami w tle

Wartość pożyczek związanych z Nowym Jedwabnym Szlakiem które musiały być renegocjowane w 2020 i 2021, osiągnęła 52 miliardy dolarów (wg. Rhodium Group)
Wesprzyj NK
Przed nami nowy globalny kryzys? Coraz więcej prognoz wzrostu PKB dla państw całego świata zostaje zrewidowanych w dół. Wiele wskazuje na to, że czeka nas ciężki czas – rejs między Scyllą recesji a Charybdą stagflacji. Już sam tytuł niedawnej prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego ,,Gloomy and More Uncertain” (ang. ponuro i z większą niepewnością – przyp. JP) nie napawa optymizmem. Prognoza ta zresztą rewiduje przewidywany wzrost z 3,6% do 3,2% dla roku 2022 i z 3,6% do 2,9% dla 2023. Nie jest to jedyna analiza rewidująca w dół. I prawdopodobnie słusznie. Co stoi za możliwymi problemami gospodarczymi? Jakkolwiek niejasno to zabrzmi: to mieszanka czynników, wpływających na siebie w różnym układzie. Postaram się w skrócie rzecz przedstawić. Po pierwsze: problemy po stronie...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Adwokat, doktorant nauk ekonomicznych w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Zajmuje się gospodarką państw rozwijających się i rynkami finansowymi. Na co dzień ekspert Konfederacji Lewiatan ds. rynków finansowych. Analityk Instytutu Boyma w obszarze ekonomii i prawa gospodarczego państw rozwijających się. Był reprezentantem Business Centre Club w Radzie Konsultacyjnej ds. Zagranicznej Polityki Ekonomicznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych i ekspertem BCC ds. prawa handlowego, własności intelektualnej i systemu prawnego państw Azji. W latach 2013 – 2015 reprezentant w Radzie Konsultacyjnej ds. Handlu i Usług przy Ministrze Gospodarki Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości.
Absolwent filologii dalekowschodniej ze specjalnością chińską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów nad rozwojem i stosunków międzynarodowych ze specjalnością chińską na Uniwersytecie w Aalborgu oraz Uniwersytecie Relacji Międzynarodowych (国际关系学院) w Pekinie. Współpracownik Instytutu Nowej Europy. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim wokół relacji politycznych i gospodarczych UE-ChRL oraz UE-ASEAN, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo