Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Habilitacje z sufitu, przepisane doktoraty. Plagiaty i nierzetelności naukowe mnożą się w polskiej nauce

Plagiaty stały się plagą polskiej nauki. Dotykają też uniwersytetów czy politechnik z pierwszej dziesiątki. „Nierzetelni naukowcy to ‘zatrute drzewo’, a z niego rodzą się zatrute owoce” – alarmuje dr hab. Marek Wroński, tropiciel plagiatów
Wesprzyj NK
Od ponad 25 lat zajmuje się pan wykrywaniem plagiatów i naukowej nierzetelności. Czy plagiat to zjawisko powszechne w polskiej akademii? Większość nauczycieli akademickich i naukowców jest rzetelna i nie narusza przepisów dotyczących etyki naukowej i publikacji. A jednak przypadków plagiatu w Polsce w ostatnich paru latach było stosunkowo dużo. I mówimy tylko o tych przypadkach, które wyszły na światło dzienne. Ostatnio znowu docierają do mnie jedna-dwie takie historie tygodniowo. Sytuacja się pogarsza? Zdecydowanie tak. Piętnaście-dwadzieścia lat temu różnorodne przypadki nierzetelności naukowych popełnianych przez nauczycieli akademickich, o których się dowiadywałem, dotyczyły małych, prowincjonalnych uczelni. W tej chwili dotykają uniwersytetów czy politechnik, które są w pierwszej dziesiątce czy piętnastce najlepszych polskich uczelni. Plagiatowane są nawet całe doktoraty. Zajmowałem się w 2016 r....

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).
doktor habilitowany nauk medycznych, emerytowany profesor Akademii Kaliskiej oraz publicysta miesięcznika Forum Akademickie, w którym od 2002 roku prowadzi cykl „Z Archiwum Nieuczciwości Naukowej”.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 715 / 26 000 zł (cel miesięczny)

18.13 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

6 odpowiedzi na “Habilitacje z sufitu, przepisane doktoraty. Plagiaty i nierzetelności naukowe mnożą się w polskiej nauce”

 1. Anna Bell pisze:

  Drodzy panowie,
  Musze powiedziec, ze ostatnio grubo przesadzacie ze swoja obsesja na punkcie Bartosiaka. Zawsze myslalam, ze jestescie powaznym kanalem, ale juz od 6 miesiecy Radziejewski i teraz panowie regularnie macie cos negatywnego do powiedzenia o panu Bartosiaku, kiedy on sie wogole o was nie wypowiada. To jest zenojace po prostu. Chyba zapomnieliscie, ze tak zupelnie nie dawno Bartek I Jacek nagrywali razem programy. Wystarczy tylko sobie sprawdzic Strategy and Future na Facebooku. Wyglada to tak, ze zazdrosc wciera sie Nowej Konfederacji w piety. Brak klasy panowie.

 2. Sylwia pisze:

  Skrót “dr” piszemy bez kropki na końcu

 3. MM pisze:

  Oczywiście, że nie zawsze. Jeśli skracamy którąś z form zależnych, np. “doktora”, “doktorem”, “doktorowi”, stawiamy kropkę po “dr”. Kropki nie stawiamy tylko wówczas, gdy skrót występuje w miejscu formy kończącej się literą “r”, czyli gdy jego rozwinięcie brzmi “doktor”.

 4. Doktor pisze:

  Nie zawsze, to zależy od kontekstu, proszę szanownej Pani…

 5. Veritas pisze:

  Aleś ty głupia. Mam nadzieję, że nie masz dr przed nazwiskiem.

 6. Kamil pisze:

  Jeżeli dr się odmienia a tu tak jest to piszemy z kropka. Doktorem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo