Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Gen. Leon Komornicki: Czy jesteśmy gotowi na atak Rosji? Czy Polska może polegać na NATO?

Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z gen. Leonem Komornickim: Czy Polska jest przygotowana na zagrożenie rosyjskie? Jakie działania trzeba podjąć, by zwiększyć potencjał obronny państwa? Czy Polska może polegać na NATO?

  • Z badań opinii publicznej wynika, że nawet 60% obywateli polskich w razie konfliktu zbrojnego zamierza uciekać z kraju.
  • Politycy kierując się słupkami wyborczymi nie chcą wprowadzić koniecznego rozwiązania, jakim jest obowiązkowy pobór do wojska. Czas na debatowanie się skończył, trzeba działać.
  • Fundamentem systemu obronnego państwa jest społeczeństwo – dobrze przygotowane i gotowe na okoliczność konfliktu zbrojnego, musimy robić wszystko, by edukować społeczeństwo w kontekście potencjalnego konfliktu zbrojnego.
  • Musimy rozwijać obronę cywilną państwa – budować schrony, rozwijać świadomość obywateli.
  • Wojna w strefie Gazy bardzo wyraźnie nam pokazuje, że we współczesnym konflikcie – wbrew opiniom wielu ekspertów – element zaskoczenia jest jak najbardziej możliwy. Hamas dokonał ataku, który zaskoczył jedno z najbardziej nowoczesnych i zorganizowanych państw jakim jest Izrael.
  • W przestrzeni publicznej brakuje poważnych działań przygotowujących przede wszystkim społeczeństwo do wojny. Państwo musi zbudować odporność nie tylko na zagrożenia kinetyczne ale także chociażby na wojnę informacyjną.
  • Wzmacnianie operacyjnych sił zbrojnych to jeden z ważnych elementów, ale bynajmniej nie jedyny – wojsko musi posiadać gotowe do użycia rezerwy, będące wielokrotnością stanu osobowego sił zbrojnych czasu pokoju. W kontekście konfliktu zbrojnego z Rosją nie wystarczy wyłącznie jakość, potrzebna jest także ilość, ponieważ wojna z Rosją jest potencjalnie niezwykle wyczerpująca.
  • Należy tak przygotować obowiązkową służbę wojskową, by był to istotny i pożyteczny etap w życiu obywatela. Nie można doprowadzać do sytuacji, że traktuje się służbę jako czas wyjęty z życia.
  • Poważnym błędem jest zjawisko bałwochwalczego wywyższania techniki ponad człowiekiem. Podstawą sił zbrojnych jest społeczeństwo i nie tylko w wymiarze ściśle wojskowym ale także w systemie pozamilitarnym.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo