Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dr Krzysztof Rak: Władza w Niemczech się chwieje. Wstęp do rewolucji? Polska nadal chce reparacji

Co dzieje się za zachodnią granicą? Czy wielkie protesty w Niemczech są wstępem rewolucji? Jak silna jest skrajnie prawicowa partia AFD w Niemczech? Wysłuchasz o tym w kolejnym odcinku "Pomówmy realnie", którego gościem był dr Krzysztof Rak

  • Niemcy nawet o orientacji lewicowej zaczęli głosić, że ich kraj jest na skraju rewolucji.
  • Establishment w Niemczech zrozumiał, że partia AFD ma bardzo poważne poparcie nawet w zachodnich Landach.
  • AFD – Alternatywa dla Niemiec – zaczynała jako partia profesorska, zrzeszająca ekonomistów, sprzeciwiających się strefie euro. Po pewnym czasie do tego środowiska zaczęły dołączać grupy skrajnie prawicowe, a nawet o charakterze neo-nazistowskim.
  • W Niemczech w przestrzeni publicznej nie mówi się o problemie imigracji.
  • Rolnicy w Niemczech pracują coraz więcej a zarabiają coraz mniej.
  • Rodziny z klasy średniej biednieją za naszą zachodnią granicą.
  • Imigranci w Niemczech dostają samodzielne mieszkanie, pomoc społeczną i do tego środki na utrzymanie – kwoty są zbliżone do zasiłku dla bezrobotnych.
  • Niemcy często uważają, że system w ich kraju jest niesprawiedliwy i jego beneficjentami stali się głównie imigranci.
  • Obecny polski rząd utrzymuje żądania reparacyjne względem Niemiec ponieważ wyborczo jest to opłacalne, na co wskazują badania opinii publicznej.
  • Dla żadnej siły politycznej w Niemczech nie jest opłacalne, by rozwiązać kwestie reparacji wojennych.
  • Kwestia odszkodowawczo-reparacyjna jest częścią większego problemu – zamknięcia sprawy skutków drugiej wojny światowej w stosunkach dwustronnych. Niestety nie zostało to rozwiązane a główna odpowiedzialność za ten stan rzeczy spoczywa na rządzie niemieckim.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo