Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Czy Polska musi zniknąć? (Bukowski, Sokała, Libura, Wróblewski, Piekutowski)

Jak uratować Polskę przed zapaścią demograficzną? Czy możliwy jest wzrost dzietności? Jak uzupełnić braki ludności? Zapraszamy do lektury raportu z kolejnego seminarium eksperckiego NK
Wesprzyj NK

Zapraszamy do lektury seminarium eksperckiego „Nowej Konfederacji”, dotyczącego zmian w ładzie światowym. Seminarium odbyło się 5 sierpnia 2021. Do głównych tematów należały:

  • przyczyny spadku dzietności;
  • cele dobrze zaplanowanej polityki demograficznej;
  • migracje w kontekście demografii

W seminarium uczestniczyli: dr Maciej Bukowski (WISE Europa), Maria Libura (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja), dr Witold Sokała (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach), Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).

  • „Nie ma jednego wskaźnika wzrostu demograficznego. Nie ma prostych odpowiedzi. Poza jedną: jeśli pojawia się konieczność posiadania dzieci. Musimy powrócić do konieczności posiadania dzieci” (Tomasz Wróblewski)
  • „Niższą dzietność możemy dziś zaobserwować w krajach południowych tradycyjnie określanych jako katolickie” (Jarema Piekutowski)
  • „Jeżeli Polska nie będzie dobrym krajem do życia dla kobiet posiadających potomstwo, to pozostaniemy krajem przystankowym w drodze do lepiej radzących sobie z tymi problemami krajów Europy Zachodniej” (Maria Libura)

Celem seminariów NK jest analiza bieżącej sytuacji w obszarach ważnych dla państwa (np. transport publiczny, polityka społeczna, rynek pracy, edukacja, obronność, polityka zagraniczna) oraz wykreowanie pomysłów na analizy, ekspertyzy, raporty, debaty i wydarzenia, a także rekomendacji do polityk publicznych.

 

POBIERZ RAPORT “CZY POLSKA MUSI ZNIKNĄĆ?”

 

Fot. Pixabay

Wesprzyj NK
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo