Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

COP26 w Azji – Wiech, Bonikowska, Surdel [Konwersazja podcast]

Światowy szczyt klimatyczny, wydarzenie o niepodważalnym znaczeniu, dobiegł końca. Teraz przyszedł czas na podsumowanie konferencji.

Goście audycji komentują decyzje, które zostały podjęte na najwyższym światowym szczeblu z perspektywy Azji. To właśnie ten kontynent, największy na Ziemi, produkuje ponad połowę gazów cieplarnianych. Konferencja COP26 jest także punktem wyjścia do szerszej dyskusji nt. zmian klimatu.

W audycji udział biorą:

  • dr Małgorzata Bonikowska – prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodka ThinkTank, europeistka specjalizująca się w polityce europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem krajów Azji, a także indolożka,
  • dr Bruno Surdel – analityk Centrum Stosunków Międzynarodowych, wykładowca akademicki, specjalizuje się w krajach Azji Wschodniej i Bliskim Wschodzie,
  • red. Jakub Wiech – dziennikarz gospodarczy, eseista. Redaktor portalu Energetyka24, Defence24.pl, autor książek: „Energiewende: nowe niemieckie imperium”, „Globalne ocieplenie: podręcznik dla Zielonej Prawicy”.

Prowadzi Bartosz Oleszko-Pyka – członek Działu Azjatyckiego Nowej Konfederacji, redaktor portalu Świat OZE.

Konwersazja to seria podcastów, tworzona przy współpracy Działu Azjatyckiego Nowej Konfederacji i Centrum Stosunków Międzynarodowych

 


Poniżej streszczenie podcastu:

Jakub Wiech ocenia szczyt klimatyczny, także pod kątem poprzednich zobowiązań. Stwierdza, że konferencja była szczególnie istotna z uwagi na niemożność przeprowadzenia jej w ubiegłym roku. Jego zdaniem COP26 przyniósł umiarkowany sukces w stosunku do poprzednich szczytów.

Małgorzata Bonikowska opisuje problemy klimatyczno-środowiskowe w państwach Azji. W jej opinii jednym z głównych problemów z którym zmagają się kraje rozwijające się to zanieczyszczenie powietrza w miastach. Uważa, że Chiny podjęły bardziej zdecydowane kroki w polityce klimatycznej od Indii.

Bruno Surdel przedstawia politykę klimatyczną Chin i Japonii. Wskazuje, że nieobecność Xi Jinpinga na COP26 może mieć przyczyny w polityce wewnętrznej Chin. Uważa, że Japonia, mimo licznych obietnic dekarbonizacji, wciąż zmaga się z obawami przed energetyką jądrową po katastrofie w Fukushimie.

Jakub Wiech mówi o zmianach klimatu z perspektywy Rosji. Zauważa, że Federacja Rosyjska chce angażować się w rynek energetyczny zarówno w Europie, jak i w Azji, m.in. dzięki tzw. geopolityce rurociągów.

Małgorzata Bonikowska mówi o chińskim podejściu do ekologii w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej. Wskazuje, że totalitarny system rządów sprawowanych w ChRL pozwala na przyjęcie szerokiego horyzontu czasowego w planowaniu polityki środowiskowej.

Jakub Wiech tłumaczy mechanizm podatku węglowego w kontekście państw azjatyckich. Podziela pogląd, że Chiny opracowały własny system kontroli emisji w odpowiedzi na europejski pakiet Fit for 55.

Bruno Surdel ocenia perspektywy chińsko-rosyjskiego planu tzw. północnej (arktycznej) drogi morskiej. Twierdzi, że w dużej mierze projekt ten pozostaje jeszcze w sferze deklaracji. Na realne zagospodarowanie nowego korytarza ekonomicznego należy poczekać co najmniej parę lat.

Małgorzata Bonikowska rysuje sytuację klimatyczną z punktu widzenia państw rozwijających się. Jej zdaniem głos państw rozwijających się musi zostać wysłuchany, ponieważ kryzys klimatyczno-ekologiczny nie zna granic. W jej opinii, jeśli społeczność międzynarodowa nie zareaguje dostatecznie wcześnie, kraje rozwinięte czeka fala migracji, której nie będą już w stanie powstrzymać.

 

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Dziennikarz w portalu Świat OZE. Absolwent studiów azjatyckich I stopnia na UJ, student studiów magisterskich na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz studia azjatyckie na UJ. Laureat rocznego stypendium naukowego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na naukę języka chińskiego na Uniwersytecie Donghua w Szanghaju. Stażysta w dziale ekonomicznym Ambasady RP w Pekinie, członek Forum Młodych Dyplomatów. Autor artykułów, reportaży i podcastów w portalach: Polska Times, Puls Azji, Gazeta Krakowska, Chiny 24, Chiny to Lubię, Zielony Podcast, Krakow.pl, Radio 1.7, Instytut Polityk Publicznych.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo