Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Światowy szczyt klimatyczny, wydarzenie o niepodważalnym znaczeniu, dobiegł końca. Teraz przyszedł czas na podsumowanie konferencji.
Goście audycji komentują decyzje, które zostały podjęte na najwyższym światowym szczeblu z perspektywy Azji. To właśnie ten kontynent, największy na Ziemi, produkuje ponad połowę gazów cieplarnianych. Konferencja COP26 jest także punktem wyjścia do szerszej dyskusji nt. zmian klimatu.
W audycji udział biorą:
Prowadzi Bartosz Oleszko-Pyka – członek Działu Azjatyckiego Nowej Konfederacji, redaktor portalu Świat OZE.
Konwersazja to seria podcastów, tworzona przy współpracy Działu Azjatyckiego Nowej Konfederacji i Centrum Stosunków Międzynarodowych
Poniżej streszczenie podcastu: Jakub Wiech ocenia szczyt klimatyczny, także pod kątem poprzednich zobowiązań. Stwierdza, że konferencja była szczególnie istotna z uwagi na niemożność przeprowadzenia jej w ubiegłym roku. Jego zdaniem COP26 przyniósł umiarkowany sukces w stosunku do poprzednich szczytów.
Małgorzata Bonikowska opisuje problemy klimatyczno-środowiskowe w państwach Azji. W jej opinii jednym z głównych problemów z którym zmagają się kraje rozwijające się to zanieczyszczenie powietrza w miastach. Uważa, że Chiny podjęły bardziej zdecydowane kroki w polityce klimatycznej od Indii.
Bruno Surdel przedstawia politykę klimatyczną Chin i Japonii. Wskazuje, że nieobecność Xi Jinpinga na COP26 może mieć przyczyny w polityce wewnętrznej Chin. Uważa, że Japonia, mimo licznych obietnic dekarbonizacji, wciąż zmaga się z obawami przed energetyką jądrową po katastrofie w Fukushimie.
Jakub Wiech mówi o zmianach klimatu z perspektywy Rosji. Zauważa, że Federacja Rosyjska chce angażować się w rynek energetyczny zarówno w Europie, jak i w Azji, m.in. dzięki tzw. geopolityce rurociągów.
Małgorzata Bonikowska mówi o chińskim podejściu do ekologii w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej. Wskazuje, że totalitarny system rządów sprawowanych w ChRL pozwala na przyjęcie szerokiego horyzontu czasowego w planowaniu polityki środowiskowej.
Jakub Wiech tłumaczy mechanizm podatku węglowego w kontekście państw azjatyckich. Podziela pogląd, że Chiny opracowały własny system kontroli emisji w odpowiedzi na europejski pakiet Fit for 55.
Bruno Surdel ocenia perspektywy chińsko-rosyjskiego planu tzw. północnej (arktycznej) drogi morskiej. Twierdzi, że w dużej mierze projekt ten pozostaje jeszcze w sferze deklaracji. Na realne zagospodarowanie nowego korytarza ekonomicznego należy poczekać co najmniej parę lat.
Małgorzata Bonikowska rysuje sytuację klimatyczną z punktu widzenia państw rozwijających się. Jej zdaniem głos państw rozwijających się musi zostać wysłuchany, ponieważ kryzys klimatyczno-ekologiczny nie zna granic. W jej opinii, jeśli społeczność międzynarodowa nie zareaguje dostatecznie wcześnie, kraje rozwinięte czeka fala migracji, której nie będą już w stanie powstrzymać.
Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Partia nowego prezydenta, Laia Ching-te, stawia na niepodległość. Jednak w najbliższym roku sytuacja na Tajwanie może ukształtować się korzystnie dla Chin.
Umarł „drogi, stary przyjaciel narodu chińskiego”. Czy Ameryka pozostanie znaczącym partnerem dla gospodarek Azji? Co chce wywalczyć Putin na Bliskim Wschodzie?
Jak zmienił się przez dekadę chiński projekt Nowego Jedwabnego Szlaku? Co wydarzyło się w Strefie Gazy? Czy Rosja dostarcza Korei Północnej technologie satelitarne? Czemu ośmiu byłym indyjskim wojskowym grozi śmierć w Katarze?
W Nowym Delhi powstało G20+1. Nowy korytarz ekonomiczny ma połączyć Indie i Europę. Zabójstwo lidera sikhów poddało testowi stosunki Nowego Delhi z Ottawą i Waszyngtonem
Stany Zjednoczone konsekwentnie przędą sieć sojuszy na Indo-Pacyfiku. Chinom udało się poszerzyć grupę BRICS, która ma być głosem globalnego Południa
Koncepcja „wschodniej despotii” była prawie od samego początku krytykowana, jednak pokutuje na Zachodzie do dzisiaj. Odkrycia ostatnich dekad obaliły jej założenia. Dopiero dziś pierwsi sekretarze KPCh mają władzę, o jakiej dawni cesarze nie mogli nawet marzyć
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie