Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Co łączy rozpadający się świat? – Khanna, Bartosiak, Bonikowska, Śliwowski, Koziński

"Planetę naprawdę spowija sieć połączeń, a te połączenia są o wiele, wiele dłuższe niż wszystkie granice na świecie razem wzięte. Ale jednocześnie mamy więcej granic niż kiedykolwiek wcześniej. Mamy więc interesujący paradoks."

„Nagłówki „The Financial Times” mówią dziś, że na rynki wschodzące płynie ogromna fala kapitału i inwestycji, bo rosną one w tempie 9-10 procent. Globalizacja finansowa jest więc znów ogromna. Wielkość handlu cyfrowego i usług, doradztwa technologicznego, reklam online, gier komputerowych, czegokolwiek… wynosi obecnie 5 bilionów dolarów rocznie. Zaś wielkość całego globalnego handlu towarami, czyli wszystko, co jest umieszczane na statkach i kontenerach i wysyłane jest na cały świat – to warte jest sześć bilionów dolarów rocznie.” – mówi Parag Khanna, autor bestsellera „Konektografia” wydanego po raz pierwszy w języku polskim przez Wydawnictwo Nowej Konfederacji.

Książkę Paraga Khanny znajdziesz tutaj

Czym jest rodzący się system połączeń światowych? Czy chodzi wyłącznie o łańcuchy dostaw? Jaką rolę pełnią międzynarodowe porozumienia gospodarcze i jaki wpływ na ich negocjowanie mają politycy tacy jak Donald Trump? 

Sprawdź nasz kanał YouTube i posłuchaj dyskusji, w której udział wzięli:

👉 dr Parag Khanna – specjalista ds. geopolityki i globalizacji, autor książek, w 2007 roku służył jako starszy doradca geopolityczny dla amerykańskich sił specjalnych rozmieszczonych w Iraku i Afganistanie;

👉 dr Małgorzata Bonikowska – politolog, wykładowca akademicki, doradca rządowy, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych;

👉 dr Jacek Bartosiak – założyciel i prezes Strategy&Future, analityk ds. geopolityki i wojskowości, autor książek;

👉 Paweł Śliwowski – zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, specjalizuje się w tematyce projektowania, wdrażania i ewaluacji polityk publicznych oraz praktycznego zastosowania podejścia behawioralnego w interwencjach publicznych.

🎙 W roli moderatora wystąpił red. Agaton Koziński – dziennikarz i publicysta, redaktor dziennika „Polska The Times”.

Rozmowa została przeprowadzona w języku angielskim. Nagranie posiada również napisy w języku polskim.

 

 

Materiał obejrzysz za darmo dzięki hojności naszych Darczyńców. Jakościowe treści potrzebują silnych sojuszników – zostań jednym z nich!

Wesprzyj NK! 

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo